• 03 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Преди 170 г., някъде на Балканите се ражда оркестър

Преди 170 г., някъде на Балканите се ражда оркестър

/КРОСС/ Днес 21 септември в зала „България" ще се отпразнува музикалната годишнина от създаването на първия български оркестър. Музикалната годишнина ще се открие не само с музика на Оркестър „Симфониета" - Шумен, а с изложба - „170 години оркестрово дело в България".

Също така във фестивалната музикална програма на Софийски музикални седмици ще се представи историческата музикална книга посветена на „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес".

Музикалната програма на вечерта ще продължи в 19.00 ч. с концерт на Оркестър „Симфониета" - Шумен със солист Веско Стамболов - пиано и диригент Станислав Ушев. В програмата: Панчо Владигеров, Марин Големинов, Чайковски, Хенрик Гурецки.

„Появата на оркестър с класически музикални инструменти в Шумен в средата на 19-и век е чудо, породено от необичайно стекли се обстоятелства. Осем години след основаването на Виенската филхармония някъде на Балканите се ражда оркестър. Да, малък, все още непълноценен, но роден в страна, където дотогава не са чували за виола, виолончело, контрабас, където цигулките ги измерват на килограм, за да определят цената, а контрабасът е направен от „газени сандъци". - проф. Пламен Джуров

Така започва предговорът на проф. Пламен Джуров към книгата на Калина Василева „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес". Историята на възникване на това „чудо" става още по-невероятна и вълшебна, щом се докоснем до безбройните архивни документи, събрани в настоящата изложба.

Проследявайки хронологично зараждането и развитието на първия български оркестър, възникнал преди да сме имали държава, тук можем да видим най-старата фотография, правена в България, нотните щимове, разкриващи един богат и актуален за времето си европейски репертоар, първата школа по китара, историите на десетки личности, посветили своя живот и своето дело на любовта си към музиката и към своя роден град - от първия български диригент Добри Войников, през Велико Дюгмеджиев - основателя на първата оперетна дружба, Анастас Стоянов - първият клавирен педагог и баща на Веселин и Андрей Стоянови, до Веселин Спиров, Панчо Владигеров и Иван Вульпе.

Изложбата е съставена от д-р Антония Панева - директор на Държавен архив Шумен и д-р Калина Василева, диригент на Симфониета Шумен и автор на книгата „Оркестровото дело в Шумен". Посветена е на 170 годишнината от основаването на първия българския оркестър (1850 - 2020).

Съорганизатори са Министерство на културата, Столична община, Софийска филхармония. В пресконференцията участваха редица журналисти от културния ресор и партньори от НМА „Проф. Панчо Владигеров", НБУ, а също композитори и изпълнители, на които сърдечно благодарим за оказаното внимание.

Програмата на фестивала може да намерите на на: http://sofiaweeks.com, www.facebook.com/sofiamusicweeks
Билети на касата на Зала „България", както и чрез мрежата на: Eventim.bg, ePay-GO, Bilet.bg и техните партньори. Билети с отстъпка за учащи и пенсионери на касите.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.