-
12 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Любка Биаджони цу Гутенберг с концерт у нас
17 Май 2011 | 11:01
Прелюд и смъртта на Изолда из Операта "Тристан и Изолда" на Рихард Вагнер
Пет песни по текст на Фр. Рюкерт от Густав Малер
Симфония № 1 до минор оп.68 от Йоханес Брамс
Любка Биаджони цу Гутенберг е родена в Рим в семейството на италиански политик. Завършва с отличие хорово и оркестрово дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров", след което специализира в майсторските класове на Карл Остерайхер (Варна), Норберт Балач и Ленард Бърнстейн (Академия „Санта Чечилия" - Рим), Валери Гергиев и Фердинанд Лайтнер (Академия Чигиана - Сиена), Густав Кун (Милано)- С особено значение за по-нататъшната й кариера е работата й с Иля Мусин и Валери Гергиев в Ротердам през 1997.
След това следва философия в Рим и същевременно участва като асистент диригент в оперни продукции в Сънтъри Хол в Токио, Aрена ди Верона, Залцбургския фестивал, Генуа, Парма, Флоренция, Неапол, Милано, Берлин, Гармиш, Атина, в творби на Моцарт, Белини, Росини, Верди, Вагнер, Р. Щраус.
Спечелва първите награди на конкурса за диригенти на Виенския камерен оркестър (1996) и на Европейския конкурс за оперно дирижиране „Франко Капуана" в Сполето (2002).
През 1996 осъществява с Виенския камерен оркестър турне из Австрия, същата година дирижира „Манон Леско" на Пучини в Лука, Пиза и Виареджо и „Дон Жуан" с Руджеро Раймонди в Megaron Musiki в Атина. През сезон 1996/97 е първата жена диригент, гост на Филхармонията в Маркиджана, с която предприема турне из цяла Италия. А през 1997 концертира из Дания с Симфоничния оркестър на Архус и в Гърция с оркестъра „La Camerata".
Работила е и с оркестрите на „Арена ди Верона", Teatro del Giglio - Лука, Pro Arte Marche, Pomeriggi musicali, Solisti Fiorentini, Симфоничния оркестър „Артуро Тосканини", Софийската филхармония, Симфоничния оркестър в Адана - Турция, Варшавската филхармония, Hofer Symphoniker - Германия, Cappella Istropolitana - Братислава, Пражки камерен оркестър, както и с редица хорови състави като Чешки филхармоничен хор - Бърно, НФХ „С. Обретенов", Мюнхенски камерен хор, хоровете на „Арена ди Верона" и операта в Лука.
На фестивала в Хереншимзее започва от 2007 с „Травиата" на Верди да дирижира серия от полусценични оперни спектакли със собствена режисура, която продължава с „Набуко" (2008) с Паоло Гаванели в главната роля, „Селска чест" (2009) и „Риголето" (2010).
Сопраното Сузане Бернард произхожда от Мюнхен, където започва обучението си във Вокалното студио при Висшето училище за музика и театър. Учи при Ангелика Фогел и в класа на проф. Хелмут Дойч, взима и частни уроци при проф. Ян-Хендрик Ротеринг и Дитрих Шнайдер. Същевременно работи с Карол Бийрс във Виена и Рихард Тримборн в Мюнхен. От началото на своето обучение участва в редица постановки на Баварската театрална академия. През 1997 дебютира като Сузана в „Сватбата на Фигаро" на Моцарт в Принцрегентен театър в Мюнхен. През 2000 година 23-годишната певица става член на операта в Кил, където пее в ролите на Елиза в „Моята прекрасна лейди", Лиза в „Кристофорус" (Шрекер) и Виолета в „Травиата". Паралелно с оперните си ангажименти тя се изявява успешно и като камерна певица, участва и в ораториални творби. Била е солист на Грузинския камерен оркестър (Маркус Пошнер), Баварската камерна филхармония, Ensemble Ader - Париж, Neue Hofkapelle - Мюнхен (Кристоф Хавер), Националния оркестър на Русия, Ludwigsburger Schlossfestspielen (проф. Гьоненвайн), фестивала Musica e Arte Sacra в Рим, Bachakademie - Щутгарт(Хелмут Рилинг), Петербургските филхармоници, Фестивала в двореца в Херенхимзее (Любка цу Гутенберг) и Хоровото общество в Нойбойерн (Енох цу Гутенберг), Orchester der Klangverwaltung, Бременските филхармоници, Camerata - Залцбург, Филхармонията в Аугсбург, Саарландското Радио (Станислав Скровачевски), Полския Радиосимфоничен оркестър, Филхармоничния оркестър на Осака (Ейджи Оуе), Симфоничния оркестър и хор на Баварското радио, Симфоничния оркестър на Западногерманското радио (Семьон Бичков).
През май 2008 дебютира в операта във Франкфурт с партията на Виолета от „Травиата. Редовно участва на фестивала в Херенхимзее (Абигайл в „Набуко", Миса солемнис на Бетовен, Четири последни песни на Р. Щраус). На Бетовеновия фестивал във Варшава изпълнява главната роля в операта „Планинският дух" на Лудвиг Шпор, записана и на CD. Постоянно сътрудничи на Мюнхенските симфоници, Бременската филхармония, Баховия хор в Майнц, филхармонията в Кил. Нейни записи са издавани от Deutsche Grammophon, Ars, Naxos, ORF, Oehms, има записи на песни и оперни спектакли и в Северногерманското радио и Deutschlandradio Kultur.
/АС/