• 29 Март 2024 |
  •  USD / BGN 1.8091
  •  GBP / BGN 2.2873
  •  CHF / BGN 2.0027
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Афис: Половината българи искат предсрочни парламентарни избори

Афис: Половината българи искат предсрочни парламентарни избори

/КРОСС/ Протестите под прозорците на властта продължават вече повече от месец. Гражданският гняв изригна в началото на юли, когато по безпрецедентен начин координираното от прокуратурата „Бюро за защита" нахлу с въоръжени служители в канцеларията на Президента. От онзи момент досега много аргументи бяха изказани както в подкрепа на протестите, така и в защита на правителството. Основните искания са оставка на изпълнителната власт, начело с премиера Бойко Борисов, и оставка на главния прокурор Иван Гешев. Оттам нататък протестът иска едновременно съдебна реформа, повече социална справедливост, нужда от промени в Конституцията и много други, все разнопосочни искания, които предстои да видим дали ще се оформят, канализират и намерят своето политическо представителство.

В същото време развръзката изглежда неясна. След предварително обявените от властта сценарии за излизане от политическата криза и последвалата декларирана готовност на Борисов за оставка през последните дни наблюдаваме втвърдяване на позициите и от двете страни.

В тази динамична и сложна ситуация се обръщаме към данните от националния телефонен сондаж на АФИС, проведен в началото на август, за да проверим (да верифицираме или отхвърлим) няколко основни твърдения, които се повтарят упорито и от двата лагера.

- Дали и доколко протестът е провокиран от автентично гражданско недоволство или е „дирижиран" от външни сили и платен от олигарси или сенчести структури;

- До каква степен искането за оставка на правителството и изразено от малцина в българското общество или призивите за сдаване на властта са масови и общо споделяни;

- Доколко оставката е искане само на опозиционните партии и доколко консолидирани са привържениците на управляващите;

- Доколко искането за оставка присъства само в столицата и някои големи градове или е набиращ сила процес, без значение от географския обхват.

Първият въпрос е за причините за протеста. Как общественото мнение чете изригналото недоволство?

Данните подсказват доминиране на две логически обвързани, но различни линии на мислене. За малко над половината анкетирани (52%) причината за протестите е „Всеобщото недоволство от цялостното управление на държавата". В тази линия попадат липсата на реформи, неумението да бъде управлявана кризата около Covid-19, хаотичните действия и промяна на позициите и политиките, водещи само до негативни последици за по-голямата част от обществото. Относително равен дял от всички социални и демографски групи споделят това усещане, като единствено изключение са хората с по-високи доходи - т.е. тези, които към момента живеят по-добре от останалите.

С доста близък относителен дял (49%) запитаните посочват „Възмущение от корупцията във високите етажи на властта". Мнението е споделено от разнородни групи в обществото, а сред живеещите в областни градове, този дял достига до 58 на сто - близо двама от трима анкетирани.

В същото време и опозицията не се привижда като основен двигател на протестите. Едва един от всеки петима (или 22%) допуска, че недоволството е продиктувано от „Политическите амбиции на опозицията". Несъстоятелни звучат и още две причини, често изтъквани от говорителите на властта - че протестът е резултат от „Борба между олигарсите" (26% от анкетираните) или пък, че зад протестите стоят „Външни сили", които дирижират улицата. Последното е споделено мнение от едва 11% от анкетираните.

На този фон дори партийната идентификация с управляващите вече не сработва гладко. Сред респондентите, самоопределящи се като близки до ГЕРБ, по-малко от половината вярват че причините за недоволството е борба между олигарси или амбиции на опозицията, а 30% са съгласни, че протестът с основание изразява възмущение от корумпираната власт. Нещо повече, сред привържениците на националистите този дял е дори 40%. С други думи, основанията за протестите се споделят в различна степен от всички групи от обществото, включително и от значима част от идентифициращите се с властта.

На втория въпрос, дали оставката е искане на малцина или зад него стоят по-големи групи от обществото, отговорът към днешна дата е по-скоро ясен - властта в този си формат до голяма степен е изчерпала кредита си на доверие. За половината от пълнолетните българи решението към днешния ден е скорошна оставка и организиране на предсрочни избори, а запазването на настоящата управленска конфигурация е предпочетен вариант от едва 19% от респондентите. Смяната само на някои министри или пък ново правителство в рамките на сегашния парламент са значително непопулярни сред обществото (съответно 16 и 15 на сто от анкетираните).

Този въпрос, задаван регулярно от АФИС, показва интересна динамика: от началото на кабинета „Борисов 3" привържениците на управляващата коалиция в този й формат са намалели двойно, докато противниците й са се увеличили почти четири пъти, като значителна част от недоволните нарастват още към края на първата управленска година (лятото на 2018). Можем да кажем, че това изхабяване на доверието е типично за третата и четвъртата година на всяко едно управление. През последните месеци обаче махалото се залюля рязко - от силна, но много кратковременна, консолидация около властта поради корона-кризата до по-категорично от всякога отрицание през последните близо 40 дни.

Разрезът на данните свидетелства за още нещо - привържениците на националистите практически са раздвоени - едва 27% от тях предпочитат запазване на сегашното правителство, а други 27% смятат, че оставка и предсрочни избори са най-добрият вариант за страната. При близките до ГЕРБ респонденти, консолидацията отново е под въпрос - 52% от тях искат запазване на сегашната власт, но всеки трети споделя нуждата от смяна на още министри. Същевременно 70% от определящите се като близки до БСП искат бърза оставка. Същото искане се споделя от около 60% от близките до Демократична България, ДПС и други формации, в това число „Има такъв народ" на Слави Трифонов и „Изправи се БГ" на Мая Манолова. Това подсказва, че властта не е легитимна за много широк и разнороден сбор от политически организации и граждани.

И последно, дали едно от основните искания на протеста - оставката на правителството, се подкрепя само в София и някои големи градове или е масова нагласа, независимо от населеното място? Данните са категорични - въпреки че протестите са най-масови в столицата (където близо половината искат бърза оставка и нови избори), в областните центрове 58 на сто от анкетираните искат същото. В по-малките населени места обаче оставката се подкрепя от по-малко от половината анкетирани, но все пак със значителен относителен дял - 44% от живеещите в селата и 46% от живеещите в малки градове.

С други думи, желанието за промяна се споделя в близки и то значителни относителни дялове без значение от типа и големината на населеното място.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Георги Георгиев, БОЕЦ

Дойде денят! . В четвъртък Парламента се свиква извънредно за изслушването на Бойко Борисов, което ще започне в 09.00ч. След повече от месец блокади и протести срещу управляващата ни мафия, това е момента да покажем своята непримиримост и решителност за постигането на нашата първа обща цел– ОСТАВКА на Борисов, Гешев, Кошлуков и Цацаров! БОЕЦ призоваваме всички граждани и организации, които са солидарни с поставената цел да блокираме заедно сградата на Народното събрание. Елате от цялата страна, от всички градове и общини, от всички квартали на Столицата, елате да блокираме Борисов и мафията! Гражданите се борим за свобода и справедливост и нашата кауза е чиста. Исканите от нас оставки са само началото, но са задължителна първа стъпка за отстраняването на мафията от властта. Нека да се изправим с лицата си срещу наглите и заедно да спечелим тази битка! Този момент ще бъде и лакмус за това кой за какво се бори и до къде е готов да стигне. Имаме своето конституционно право да протестираме срещу една прогнила и корумпирана власт загубила своята легитимност, която няма нито законното, нито моралното право да управлява. Правителството на Пеевски и Доган с премиер Бойко Борисов е олицетворение на задкулисието и ние, гражданите не приемаме и отхвърляме налаганата с помощта на главният прокурор на мафията, Иван Гешев мафиотска диктатура! Четвъртък – 08.00ч. – всички непримирими пред Парламента! Дойде денят!

12.08.2020 17:43:46

Анонимен

Чета коментарите и се чудя, герберите наистина ли вярват, че могат пак да окъпят някого. То, защо ли се чудя и те са тъпи като правителството, което поддържат, поне така пишат. Решение на българският съд за арест на съветници- глупости на търкалета. Беше си акция за сплашване. И на пишещият дебил, някой трябва да му разясни, че не става дума за шпионаж. Това беше друг случай, отново жалък и смешен. Вдигнаха пушилка и след това се покриха. Клоуни.

11.08.2020 17:02:30

Анонимен

Двамата задържани съветници на п-резидента в момента са с мярка за неотклонение домашен арест с решение на българския независим съд и това е истината,само истината, и тя не може да се промени с никакви юмруци,викове и лежане на кръстовищата.

11.08.2020 07:28:44

Анонимен

Афис,а какво правим с другата половина ,дето май е и по-голяма и не искат предсрочни избори ?

11.08.2020 07:21:34

Анонимен

Няма никакво решение на никакъв съд!!! Има самоуправство на плиткоумни идиоти, тотално непознаващи законите и Конституцията, за съжаление!!! Три и половина години чакахме некадърната клика да представи управленската си програма - такава не видяхме до ден днешен! Единственото, което очаквам са ПРЕДСРОЧНИТЕ избори!!!

10.08.2020 19:55:18

Анонимен

Афис,няма нахлуване, а арест на двама съветници на п-резидента с обвинение в шпионаж по решение на българския съд.Двамата са задържани с решение на независимия български съд.Ясно ли е.Оттам нататък футболните агитки с пилота с юмрука,наивните млади хора и платените клакета са на паважа.Следва едно голямо нищо.Чакаме избори.Ще се броим там.Телефонните глупости си ги скрийте и не ги показвайте на никого,че сте в голям срам.

10.08.2020 18:47:16

Анонимен

Е,пак запис този път с Хр.Иванов, и си личи,че с мутри сте тръгнали срещу правителство,излъчено от най-голямата политическа сила в парламента.

10.08.2020 18:42:39

Светослав Терзиев

С МУТРИТЕ СВЪРШВА 100-ГОДИШНАТА ГРАЖДАНСКА ВОЙНА В БЪЛГАРИЯ Вековната вражда между леви и десни се изроди в криминален грабеж и загуби политически смисъл. Нямаме търпение да се отървем от управляващите мутри, но преди това трябва да им признаем една историческа заслуга - сложиха край на стогодишната гражданска война в България. Това е единственият положителен ефект от мъчителния криминален преход, който лиши от политически смисъл антагонизма между ляво и дясно в държавата. През последните 30 години нямаше голямо значение за мутрите дали леви или десни правителства им държат чадъра. Като осиновени деца на десетоноемврийците от 1989 г. те израснаха в защитена среда, докато енергията на обществото бе канализирана в раздуханата за кой ли път историческа омраза по линията комунизъм-антикомунизъм. Последният, който продължава да я експлоатира, е премиерът Бойко Борисов, чиято биография го позиционира наляво, докато реториката му е дясна. За негова зла участ бе разконспириран, че е нещо друго, и на протестите за оставката му никой не издига партийни знамена. Лозунгът "Мутри, вън!" доби смисъл под националното знаме, защото целта на обществото е да си върне държавата от овластения криминалитет. Малцина си спомнят, че на 28 септември 2018 г. по повод 100-годишнината от Владайското въстание президентът Румен Радев направи обръщение към нацията, с което призова обществото да се опомни и да сложи край на вековната гражданска война, преминала през периоди на кървав терор и студена омраза. Тогава той каза: "На 29 септември 1918 г. разбунтувалите се фронтоваци се сблъскват с проправителствените части край Владая и Княжево. Едните са отстоявали България по фронтовете на Първата световна война и са въстанали с искане за справедлива република. Другите влизат в бой с убеждението, че бранят българската държавност от войнишки метеж. И от двете страни вярват, че жертват живота си за Родината. Бунтът е удавен в кръв. Това е датата на големия български разкол, от който ни делят точно сто години. В разни епохи той ще противопоставя републиканци и монархисти, граждани и селяни, леви и десни. Ще отнеме живота на десетки хиляди българи. Ще съсипе много съдби (...), ще бъде белязан от братоубийства, терор и пилеене на национална енергия. Великите идеали ще бъдат погребани под безизходни спорове. Те определят и съвременния ни политически дебат, в който партийни, лобистки и индивидуални облаги закриват хоризонта на националния интерес." Тогава президентът поде инициатива за национално единение, която не получи обществена подкрепа, защото звучеше като призив за всеопрощаване на греховете. Тя не можеше да има мобилизираща роля, търсейки опора в една кръгла годишнина вместо в естествените социални процеси. Когато говореше за столетната вражда ляво-дясно, той пропускаше да забележи, че новото обществено разделение минава по линията крадци и окрадени. Както левите, така и десните симпатизанти бяха станали жертви на мафиотската система, изграждана безпрепятствено по време на управлението на правителства от разни партийни цветове. Всичко това ставаше зад защитния вал на прокуратурата и корумпираната съдебна система, които не допуснаха клептокрацията да даде нито една свидна жертва (ако не се броят поръчково отстреляните). Всяка война свършва с пир на мародерите и точно това стана със злощастната за България вековна гражданска война. Мутрите се отдадоха на грабеж, какъвто не е имало през новата история на държавата. Може би такова голямо криминално деяние в мирно време по отношение на почти всички граждани не е регистрирано в цялата 1300-годишна история на България. Президентът Радев вероятно е усещал преди две години, че в призива му за национално единение липсва сплотяваща сила. "Наивно е да очакваме, че стогодишният разкол ще приключи днес или скоро. Че ще завърши с победа на някоя от страните на сто и първата или някоя от следващите години. (...) Единението не е индулгенция за престъпления, а борба за законност и правосъдие, на което обществото може да разчита", каза той, съзнавайки, че обществото няма да се прегърне с грабителите си. По това време обаче той все още бе много предпазлив в обществените си послания и затова никой не прие като манифест за действие думите му, че "единението не може да се случи под знамето на никоя идеология, а само и единствено под знака на културата и човеколюбието". Трябваше пълномощниците на мутрите да нахлуят в защитеното му пространство, за да разбере, че никакво човеколюбие към тях няма да доведе до национално единение. Едва тогава се появи с вдигнат юмрук пред президентството и се провикна "Мутри, вън!" Историческите процеси трудно се поддават на датиране, но може да се смята, че от този момент започна новото обществено единение, което държавният глава не знаеше как да си представи през 2018 г. Независимо колко хора участват в протестите, важното е, че печелят голяма обществена подкрепа, както показват допитванията на социолози. Мутрите са делегитимирани и властта им няма да оцелее, защото постепенно ще загубят и външната си подкрепа. Стана така, че по-важното е не кой ще дойде след тях, а първо те да се махнат. Обществената разправа с тях съгласно действащото законодателство ще бъде мощен предупредителен сигнал към всеки следващ устремен към властта, че няма да има милост и за него. Единствената идеология, която може днес да сплоти обществото, е върховенството на закона. А тя няма политически цвят. Някои знаци имат по-голямо символно значение, отколкото на пръв поглед. Когато на 7 юли бившият правосъден министър Христо Иванов опита да забие българско флагче на плажа в Росенец край лятната резиденция на Ахмед Доган, мутра от неговата охрана го изтръгна и захвърли на земята. Трудно е да си представим, че този бабаит е имал дълбоки мисли в главата. Сценката послужи като искра, която възпламени гнева на хората от мутрокрацията и ги импулсира да излязат на улицата. Те носят националния трикольор, от който мутрите има защо да се притесняват. Започнал е процес на връщане на държавата към нейния истински стопанин, който може да не е лесен, но е неизбежен. А с мутрите си отива и една отживяла времето си гражданска война.

10.08.2020 17:41:06

Анонимен

Идва момент когато всеки дори успешен политик омръзва на народа. Въпросът е дали ще осъзнае това и да си тръгне в правилния момент - както боксьора слиза завинаги от ринга, а артиста от сцената. Само че власта е най-силен наркотик.

10.08.2020 17:27:59

Анонимен

Просто на народа му дойде твърде много - управляват ни прости и неграмотни, шири се корупция, масово се краде от обществени поръчки и построеното е свръхнекачествено, мутрите и калинките са навсякъде. Като се прибави и КОВИД19 и изолацията народът изкрейзи. Всяка капка /запис, снимка, полицейска или прокурорска изцепка/ прелива чашата на търпението.

10.08.2020 17:24:50

Анонимен

Всеки може да иска всичко,а кой носи отговорност. Отговорност носи сегашното правителство,което трябва да подготви политики за справяне с идвашата есен и зима. Много от уязвимите групи няма да я преживеят. Кой носи отговорност за това .Пилотът с юмрука с неясен план как да обслужва чуждестранни интереси,набеденият бивш министър на правосъдието или бившата омбуцманка,денонощна говорилня.Те ли.Протестърите,започвайте да си задавате въпроси.

10.08.2020 16:54:40

Пак лъжа на Крос

Само 14 % от българите не искат предсрочни парламентарни избори!!!

10.08.2020 16:28:50

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.