• 13 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Явор Колев: Става дума за атака, която криптира информационната инфраструктура на дадения субект и се иска откуп

Явор Колев: Става дума за атака, която криптира информационната инфраструктура на дадения субект и се иска откуп

/КРОСС/ Повече от 24 часа след кибератаката над системите на ВАС на административните съдилища и на единнaтa инфopмaциoннa дeлoвoднa система - сайтовете продължават да не работят.

„Става дума за атака, която криптира информационната инфраструктура на дадения субект и се иска откуп, за да бъде предаден ключ, чрез който да се декриптира информацията, да може да бъде ползвана", каза Колев.

Той обясни, че подобни атаки са се увеличили с над 300% според Европол. 10 трилиона евро са щетите за година.

Такива атаки се случват постоянно, няма застраховани от тях.

„При самата атака на компютрите на съответното дружество се появява съобщение, че в рамките на определен период от време трябва да бъде заплатена определена сума и колкото повече се чака, толкова повече се вдига цената. Не препоръчвам да се дава откуп. Хората, които се занимават с подобни киберпрестъпления, са достатъчно компетентни, за да използвате анонимизиращи средства, които да не водят до тях. За плащането, което е една от формите за проследяване на парите и на извършителите - стават чрез криптовалути и криптопортфейли, които са анонимни, които много трудно могат да бъдат установени. Така че разследването на такъв тип престъпление е доста сложно", заяви експертът.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.