• 12 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Седем партии влизат в парламента на Кипър

Седем партии влизат в парламента на Кипър

/КРОСС/ Седем партии си поделят 56-те места в парламента на Кипър за следващите 5 години. Трите големи традиционни партии в дясното и лявото пространство губят електорална подкрепа, възход бележат крайнодесните националисти. Това показват обявените късно вечерта в неделя официални резултати при преброени 100% от бюлетините на парламентарните избори.

Победител в изборите с почти 28% от гласовете е управляващата дясноцентристка партия Демократически сбор (ДИСИ). Тя печели първото място въпреки силната критика на кипърското общество към правителството заради поредицата корупционни скандали в последните месеци и при загуба на близо 3% от вота си от 2016 г.

На второ място е лявата АКЕЛ, която са предпочели малко над 22% от избирателите. Партията не само не можа да се възползва от антиправителствените настроения, но и регистрира най-голям спад в гласовете с повече от 3% от исторически най-ниското си ниво преди 5 години.

И двете партии ще имат в новия парламент по 1 депутат по-малко в сравнение с досегашния мандат.

За разлика от тях крайнодясната националистическа партия ЕЛАМ, свързана със забранената в Гърция "Златна зора", прави голям политически пробив. Тя почти удвоява привържениците си и вече е четвърта сила в парламента с близо 7% от гласовете и 4 депутати.

Правото си на вот в неделя упражниха почти 66% от кипърските избиратели, малко под активността на изборите преди 5 години. Делът на въздържалите се - над 34% - е вторият най-голям на параламентарни избори от основаването на републиката насам.

След свикването на новия парламент и избора на негов председател президентът Никос Анастасиадис ще призове лидерите на парламентарно представените партии "да търсят заедно, в климат на консенсус и помирение, пътната карта за бъдещето на Кипър", заяви той след обявяването на резултатите от вота.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.