• 06 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Росен Карадимов: Секторните анализи ще покажат изкривяванията на пазара

Росен Карадимов: Секторните анализи ще покажат изкривяванията на пазара

/КРОСС/ Секторните анализи, които Комисията за защита на конкуренцията стартира - на пазарите на храните от първа необходимост и на лекарствата, ще покажат изкривяванията на пазара. Те се дължат на структурни проблеми като липсата на кооперативи и на производство в страната, а не на процеса на въвеждане на еврото. Това заяви снощи председателят на Комисията за защита на конкуренцията доц. Росен Карадимов в предаването „Лице в лице" по bTV.

Карадимов подчерта, че данните до момента от секторния анализ на пазара на храни за юни, юли и август показват, че основни хранителни продукти не са поскъпнали в големите търговски вериги за тези месеци. „Проблемът е, че в тези цени обаче има между 50 и 100% надценка от борсовата цена. В Европа тази средна стойност е между 30 и 35%", обясни председателят на КЗК. Към секторния анализ на храните са присъединени и данните на КНСБ от наблюдението на цените, посочи още Карадимов.

Той подчерта, че Комисията няма пряко отношение към нивото на цените, но е единственият регулаторен орган, който има правомощия да изследва цялата верига на доставки - от производителя до търговеца, да установи къде са слабостите на пазара и да направи препоръки за нормативни промени. КЗК ще стартира секторни анализи на пазара на телекомите и финансовия сектор.

По отношение на предложените промени в Закона за защита на конкуренцията, Карадимов обясни, че България е поела ангажимент да приеме препоръките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за изменение на нормативната уредба в областта на конкуренцията. Председателят на КЗК подчерта, че предлаганите изменения отразяват изцяло препоръките на ОИСР. По думите му, промените ще уплътнят дейността на КЗК и ще подобрят ефективността на работата й.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Гола вода.За нищо не ставате, само шпрехен безкрай.

26.09.2025 10:27:24

Анонимен

Изкривявания има в управленската политика в посока партийни и лични интереси. Правителствена подлого.

26.09.2025 08:31:57

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.