-
24 Юли 2025 | 20:49:30
USD / BGN 1.6637
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0938
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Доказването на пряка връзка между ваксина и нежелани реакции е сложно

06 Януари 2021 | 10:11

/КРОСС/Не можем да презюмираме, че всички прочели кратката характеристика са я разбрали и са се съгласили, тяхното състояние позволява и можем да преминем към масова ваксинация. Това каза пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
В един момент някой може да е подходящ да се подложи на имунопрофилактика, а в друг момент здравословното му състояние да не позволява, а това здравословно състояние не е константа, подчерта тя.
Според Петрова процесът по вземане на информираното съгласие и решение не започва с прочитането на кратката характеристика, защото е необходимо разбиране на прочетеното. Това е обменна информация между гражданина и лекаря, който ще постави ваксината, отбеляза тя.
Пациентът или гражданинът поема известен риск, но този риск трябва да е в разумната доза и неговата медицинска история да е добре „картотекирана“, изтъкна Мария Петрова, като открои ролята на личните лекари.
Чия е отговорността при появата на странични ефекти от ваксината?
Отговорност винаги ще се носи, друг е въпросът как ще се доказва тя във времето, защото причинно-следствената връзка в случая е сложна и специфична, подчерта Мария Петрова. По думите й трябва да се докаже, че ранните или късните постваксинални реакции са в пряко причинно-следствена връзка с поставената ваксина, а това става с медицински експертизи, които трябва да се базират на научни данни.
Погрешно е схващането, че давайки информираното си съгласие, като жертвен агнец сме готови да приемем всякакви усложнения и нежелание реакции от ваксинацията – това не е така, подчерта категорично Петрова.
Ако са били налице контраиндикации за поставянето на ваксината и са възникнали нежелани ефекти, отговорност може да се търси, уточни тя.
Адвокат Петрова не смята, че щеше да е по-лесно доказването на причинно-следствената връзка, дори да имахме Фонд за обезщетение на пострадали от ваксини. Сред аргументите си тя изтъкна това, че ваксината срещу коронавирусната инфекция е нов продукт, а няма и медицинска експертиза – експерти, които могат да проследят причинно-следствения процес.
На територията на ЕС няма разговор за обвързването на ваксините и правото на придвижване и пътуване, но всяка държава в съюза може да упражнява граничен контрол и да вземе решение дали да постави подобно условие, допълни специалистът по медицинско право.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
24 Юли 2025 | 19:48
Веолия получи “зелена светлина” от Столична община за изграждане на 2 малки ВЕЦ-а24 Юли 2025 | 18:32
25 деца казаха "Не" на агресията чрез футболен мач в инициатива на МКБППМН - Стара Загора24 Юли 2025 | 18:17
На 26 юли и 27 юли в следобедните часове ще се ограничава движението на камионите над 20 тона по определени участъци в 8 области. Очакват се високи температури24 Юли 2025 | 18:13
Българският Червен кръст получи вода за попълване на бедствения си резерв, като част от водата ще се раздава по време на горещите дниПОЛИТИКА