• 29 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1644
  •  GBP / BGN 0.8672
  •  CHF / BGN 0.9111
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Визуалните изкуства - акцент в София диша на 9 август

Визуалните изкуства - акцент в София диша на 9 август

/КРОСС/Втората неделя, от програмата на фестивала „София диша", ще бъде посветена на визуалните изкуства и ще се проведе на ул. „Пиротска" в столицата.

От 16.00 до 22.00 часа, на 9-ти август, една от най-старите улици в София - „Пиротска" ще се превърне в пространство и сцена на визуалните изкуства и тяхното непосредствено представяне от български и чуждестранни съвременни артисти. Много от новите или интересни стари технологии, използвани в изкуствата, могат да бъдат видяни по време на демонстрации и работилници за деца и възрастни.

На ул. „Пиротска" ще станем част от съвместен уъркшоп-демонстрация на младите артисти Климентина (EvolveIllustration) и Велин Заячки (Cyanoprom), които ще представят илюстрации, рисувани върху хартия с акрилни маркери и туш, както и създаването на ръчно изработени чрез фотографската техника от ХІХ век - циантопия - картини, чанти, фотограми и картички.

Художничката Вени Гълъбова и приложничката Ралица Жекова ще покажат процесите по създаване на графика (линогравюра) и също ще наблюдаваме изработване на пясъчна мандала, древна форма на изкуство и ритуал, от псхилога Калин Георгиев. За почитателите на комиските Ко-миксер са подготвили срещи с автори и художници, познати от изданията им.

И на улица „Пиротска" ще има също танци и музика - фестивалът-лаборатория „180 градуса", които са инетересна колаборация от млади артисти от 10 различни националности в областта на музиката, танца, дизайна, театъра, изобразителното изкуство ... ще представят програма от кабаре, музикален театър, шахмат, барок и афро-американска музика.

Създателите на LinguCards - познатите двуезични илюстрации на поговорки с едно и също значение в различните езици, са подготвили игра и работилница за илюстрация на любима поговорка и конкурс за най-оригинална поговорка.

Проектът „София за малчуганите" е голяма рисувана карта на София, с размер за оцветяване 70 x 100 см., която всяко дете ще може да оцвети, както и ще открие своите любими забележителности.

Фестивалът за градска култура „София диша" е част от Календара на културните събития на Столична община. Фестивалът популяризира по иновативен начин централните софийски улици, спомогна за развитието на техния самостоятелен образ и зададе посока на реализирането им като запазени марки за столицата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.