• 04 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Днес е Световния ден за борба с остеопорозата

Днес е Световния ден за борба с остеопорозата

/КРОСС/ На 20 октомври всяка година отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата. По този повод през месец октомври Международната фондация по остеопороза и Амджен България стартират информационна кампания „Спечели здраве за своите кости". Всеки желаещ да провери своя риск от развитие на заболяването може да го направи с бърз тест на онлайн платформата "Wheel of Bones". Повече за заболяването пациентите могат да научат на Facebook страницата „Внимание, чупливо".

Остеопорозата е заболяване на костите, при което се наблюдава намалена костна плътност. В резултат на това костите стават крехки и се повишава рискът от фрактури. Типични са счупванията на прешлените, бедрената кост и китката. Опасността идва от факта, че остеопорозата се развива „тихо", без каквито и да било симптоми. Костната плътност постепенно намалява и всяко падане, дори и най-малкото, може да доведе до счупване.

По данни на Българското дружество по ендокринология 426 000 жени в зряла възраст у нас са с остеопороза на гръбнака или бедрената шийка , а в света от намалена костна плътност страдат близо 200 млн. дами .

Болестта е толкова често срещана, че в глобален мащаб на всеки три секунди се получава по една фрактура. Приблизително една от всеки три жени и един от всеки пет мъже над 50-годишна възраст получават остеопоротична фрактура до края на своя живот. Рискът от счупване на бедрото при жените е по-висок от опасността от развитие на рак на гърдата, ендометриума и яйчниците взети заедно. Този тип фрактури, от своя страна, водят до повишаване на смъртността с над 20% в рамките на една година след инцидента. А една четвърт от пациентите имат нужда от продължителен престой в болнични заведения. Това е и причина лечението на последиците от фрактури при остеопороза да струва на Европейския съюз 37 млрд. евро годишно.2-

За ранна диагностика на заболяването лекарите съветват да се извършва ежегодна профилактика чрез измерване на костната плътност (остеодензитометрия). Препоръката за превенция на остеопорозата е да се правят редовни упражнения (ходене, джогинг, танцуване и др.), да се консумира храна, богата на калций (мляко, сирене, зелени зеленчуци, ядки) и да се осигурят необходимите дневни дози витамин D, който помага за абсорбцията на калция. В случай на диагностициране на заболяването, съществуват съвременни терапии, които позволяват на пациентите да продължат да живеят пълноценно.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.