-
17 Юли 2025 | 19:51:00
USD / BGN 1.6891
GBP / BGN 2.2626
CHF / BGN 2.0979
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
След стрелбата по Трето РПУ: Защо не е регистрирано на сигнала на 112?

11 Януари 2023 | 10:00

/КРОСС/ Мъж стреля с ловно оръжие по Трето РПУ вчера. Като по чудо нямаше тежко пострадали. Той точно в 8 ч. сутринта, когато се е извършвала смяната на полицаите. За щастие оръжието не било насочено към тях, а към фасадата на сградата.
Стрелецът не е имал разрешително за пушката и по първоначална информация е в нестабилно психическо състояние. Биел е арестуван преди за притежания на боеприпаси и взривни вещества. Преди стрелбата мъжът е звъннал на телефон 112 и е предупредил какво смята да направи.
Ако има вариант за упрек е към хората, приели сигнала, че този човек се готви да стреля по сградата на районното управление, които не са възприели сериозно информация. Този случай поставя два въпроса – за ролята на МВР в подобни случаи, и за ролята на други държавни органи. Нормално е да се знае поне къде живее, с какво се занимава, да бъде контролиран периодично, каза пред BTV Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи.
Според него е нужно по-добро взаимодействие между МВР и здравното министерство. По думите му психически нестабилните хора не могат да носят назказателна отговорност и на практика са безнаказани.
Те биват подлагани на лечение до момента, в който лекарите решат, че са постигнали състояние, което им позволява да живеят нормално. След това обаче никой не се грижи за тях, не е ясно дали изпълняват мерките на лечението си и стигаме до подобни случаи, допълни Йорданов.
В закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия има неясни текстове, каза още той.