• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 19°C

Как се лекуват българските пациенти с Covid-19

Как се лекуват българските пациенти с Covid-19

/КРОСС/ От изпробваните в медицинската практика над 50 медикамента в световен мащаб, Световната здравна организация е редуцирала 7 за лечение на Covid-19.

В България в болнична обстановка засега се използват три основни медикамента, сред които и хидроксихлорохин, който е бил въведен още в началото на епидемията, но първоначално в по-старата му форма.

„Препаратът тръгна доста обещаващо", поясни в предаването „Хоризонт до обед" доц. д-р Георги Попов, директор на Катедрата по инфекциозни болести във Военномедицинската академия в София и член на Член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.

Лекарските наблюдения сочат, че този препарат е ефективен в началото на инфекцията, когато се очертават тежки или критични форми на протичане на заболяването. Медиците обаче отчитат, че не е панацея, особено при средно тежките и тежките форми на заболяването, при по-възрастни пациенти и при такива с много придружаващи заболявания.

Първият пациент, който е бил лекуван, след изписването му е направил консултация с очен лекар заради съмнения за отлепяне на ретината. Затова и хидроксихлорохинът се използва много внимателно, заради възможните странични ефекти, сред които сърдечно-съдови увреждания, уточни доц. д-р Георги Попов.

Лечението с кръвна плазма е било приложено на четирима души, днес предстои да го използват при пети пациент. Донорът с подходящата кръвна група за днешната манипулация отново е жена.

Това е наглед лека процедура, но е свързана с доста техническа подготовка, отбеляза доц. Попов. След даряване кръвта минава през дълъг процес на обработка, преди да стане годна за преливане.

Досега методът, който създава пасивен имунитет, е прилаган с добър успех, подчерта д-р Георги Попов. При един от пациентите вече се мисли за извеждане от реанимационния сектор. „Засега сме обнадеждени от резултатите", коментира доц. Попов.

При предишните вируси от групата на коронавирусите като SARS и MERS се отчита формиране на имунитет за около три години след преболедуване. Предвижда се и при Covid-19 да действа същият модел. Въпросът е обаче дали всички хора образуват антитела, а и дали тези антитела имат протективна функция, посочи доц. Георги Попов от ВМА.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Мутафчийски си изпусна нервите: Очаквам да измрат много хора! Яко да измрат! 14.05.2020 „Очаквам да измрат много хора! Яко да измрат! Ей ще видиш!“ С тези гневни реплики приключва интервюто на председателя на Националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски пред журналистката Миролюба Бенатова. Видно от кадрите, генералът си изпуска нервите заради неудобните въпроси и прекратява неочаквано разговора. Интервюто е взето вчера и беше излъчено тази вечер в „AЛTERNATIVATA“ по TV1 – предаването, създадено от Милен Цветков и Генка Шикерова. loading...

14.05.2020 21:13:57

Анонимен

Към предидущия - това е нова болест, предизвикана от нов вирус - естествено всяко лечение е по принципа проба - грешка; важното е грешката да не е с летален изход.

12.05.2020 19:30:51

Анонимен

Въпросът е обаче дали всички хора образуват антитела, а и дали тези антитела имат протективна функция? тово означава експерименти с болни!!

12.05.2020 16:39:21

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.