-
29 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6595
GBP / BGN 2.2406
CHF / BGN 2.1060- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Доц. Наталия Киселова: Съгласно промените в Конституцията президентът не може сам да избере служебен премиер
07 Март 2024 | 10:17
/КРОСС/ Струва ми се, че се върви към това да се мъчат да се разберат. Това каза в интервю за сутрешния блок на BTV „Тази сутрин" преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселов в отговор на въпроса дали ще има нов кабинет в рамките на това Народно събрание, или ще се върви към предсрочни парламентарни избори.
Господин Борисов каза, че трябва да оставим всяка надежда - това е деветият кръг на Ада. Но нека си спомним Данте - оставил е Вергилий точно пред деветия кръг, където го е посрещнала неговата любима, тоест любовта може да надделее. Борисов говореше вече за брак, напомни доц. Киселова.
По думите ѝ процедурата по консултации за избор на ново правителство, след като вчера парламентът гласувана оставката на кабинета „Денков", ще продължи най-много един месец. А ако не се разберат за ново правителство, предсрочните парламентарни избори може да са заедно с вота за Европейски парламент - на 9 юни.
Преподавателят по конституционно право напомни, че съгласно промените в Конституцията президентът не може сам да избере служебен премиер, а трябва да назначи един от изброените: председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Освен това Народното събрание ще работи, докато се закълнат новите депутати, и ще контролира работата на служебното правителство.
Докато Конституционният съд се произнесе по жалбите срещу промените в основния закон, изборите ще са минали, уточни доц. Киселова.