-
15 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6672
GBP / BGN 2.2309
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Трябва ли да се въведе предмет „Добродетели и Религия“ в училищата? Защо идеята продължава да предизвиква полюсни реакции
16 Май 2025 | 11:06
/КРОСС/ Да се въведе ли нов предмет в клас, озаглавен „Добродетели и религия"? Темата продължава да предизвиква полярни реакции в обществото и да е обект на спорове. В четвъртък дори генерира протестно шествие в центъра на София. За събота е насрочено такова, но за идеята. В студиото на NOVA „Здравей, България" учителят Петър Велков и политическият анализатор Кристиян Шкварек дебатираха по казуса.
Мен ме фрустрира фактът, че за пореден път не си говорим за важните проблеми в образованието. Стана какафония, а 1/3 от децата са с наднормено тегло, повече от 50% от тях са функционално неграмотни, нямаме достатъчно физкултурни салони, учителите имат проблеми, а над 70% от младите кадри отпадат от системата. Фокусът се измества върху козметични неща без научно доказана ефективност, смята Велков.
30 дни се занимаваме с три лъжи. Първата е, че предметът ще е задължителен. Всъщност всеки ще има право да запише детето си на непрофесионалния предмет, който няма нищо общо с религията. Той е нещо средно между философия и етика. Втората лъжа беше, че в училището ще бъдат вкарани свещеници. Третата - че това нещо ни отдалечава от Европа и ни праща в Азия, обоснова се Шкварек.