• 04 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6600
  •  GBP / BGN 2.2666
  •  CHF / BGN 2.0916
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Илия Проданов: Заплашени сме от фалити със сигурност

Илия Проданов: Заплашени сме от фалити със сигурност

/КРОСС/ Заплашени сме от фалити със сигурност. Ако не бъдем удовлетворени, излизаме на протести и ще затворим 85 точки в страната от вторник. Това каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов в „Тази неделя".

Най-големи са проблемите със средните стопанства, които са основна част от земеделието в България. Досега винаги са страдали или най-малките, или най-големите, обясни той. „Тази 40-процентова фирмена задлъжнялост дава сигнал, че ако не се подпомогне секторът сега, има голяма вероятност той да навлезе в една спирала, от която трудно ще се излезе", подчерта Проданов.

От асоциацията се разграничават от организациите, които поискаха оставката на земеделския министър и които излизат на протест в понеделник. Земеделците нямат политически искания, исканията им касаят проблемите в земеделския сектор. „Към момента нямаме решение за искане на оставка на министър Вътев. Ако министърът не защитава интересите на нашия бранш пред останалата част от правителството, пред Народното събрание и пред Европейския съюз, тогава бихме я поискали", заяви Проданов

Исканията на производителите са три групи. „Първата част са международните позиции на България в ЕС в защита на българските производители - дерогации по зелените изисквания, защита на българския интерес при търговията с Украйна. Втората група са законодателните искания", каза Проданов.

За първи сега те настояват и за финансова подкрепа.

Зелените политики на ЕС създават напрежението сред фермерите в цяла Европа, заяви той. „Две години българските производители алармирахме за проблемите ни. Ние протестираме от септември 2022 г., това ще е четвъртият ефективен протест, на който излизаме от тогава. Алармираме, че има нужда от промяна, че Европа трябва да преосмисли политиките си. Две години ние носим този негатив единствено със собствени сили, но ситуацията се утежнява с всяка изминала година", коментира Проданов.

Ефектът от войната в Украйна е от една страна високата себестойност, от друга страна - ниските цени на пазарите, които са международни. При пшеницата загубата тази година се изчислява между 47 и 53 лв. на декар в зависимост от региона, като в нея е изчислена и субсидията, която получаваме, т.е. въпреки субсидията остават 47 лв. загуба на декар. Общата загуба за сектора в петте култури е над 2 млрд. лв. „Наясно сме, че няма бюджет, но поне някаква част да поеме - 20 лв. на декар. Имаме и сериозно забавяне на плащанията на субсидиите тази година. Това допълнително създава напрежение в сектора", допълни председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.