• 27 Юни 2026 |
  •  USD / BGN 1.1401
  •  GBP / BGN 0.8625
  •  CHF / BGN 0.9218
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ЕК: България да продължи с реформите по механизма за сътрудничество и проверка

ЕК: България да продължи с реформите по механизма за сътрудничество и проверка

/КРОСС/ България трябва да продължи с прилагането на реформите по механизма за сътрудничество и проверка. Това заяви говорителят на Европейската комисия Кристиян Виганд в отговор на въпрос възможно ли е Комисията да даде заден ход, като заяви, че е преразгледала ситуацията.

"Ние ясно заявихме при приемането на последния доклад по механизма, че България трябва да гарантира, че ще продължи да прилага необходимите реформи и те са свързани именно с независимостта на съдебната система и борбата с корупцията. Можете да сте сигурни, че тези проблеми ще се наблюдават отблизо чрез новия механизъм за върховенството на закона. Така че работата трябва да продължи с българските власти в тази насока в контекста на този механизъм, доклада по който се очаква през следващите седмици", посочи еврокомисар Виганд.

Въпросът бе отправен във връзка с интервю на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов за "Шпигел", в което той заявява, че е изпращал многократно доклади до Комисията за българското правосъдие и се оплаква от системен тормоз.

Пред „Шпигел" Лозан Панов повдигна тежки обвинения срещу правителството и Европейския съюз във връзка с продължаващите над 60 дена антиправителствени протестите в нашата страна.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.

Професор Людмил Георгиев

През февруари месец 2008 година имах възможността за първи (и последен) път да посетя Брюксел, Европейския съюз, Европейската комисия и техните институции, от чието откровено лицемерие на официалните срещи получих позиви на гадене, както казваше големият Жан-Пол Сартр. Но, изведнъж, съвсем случайно, се запознавам с някакъв човек, който се казваше Фабио Фратини – представи ми се като еврокомисар по правото и т.н., и т.н., просто не мога да възпроизведа цялата административна позиция. Аз си признах, че не съм политик, а обикновен български професор, при което той искрено се зарадва и се уговорихме за вечеря. Хубавото беше, че и двамата бяхме тежки пушачи и въпреки студа седнахме в един ресторант в центъра на Брюксел. Без да влизам в подробности, ще споделя основното от тази среща, което ми сподели сеньор Фратини, тъй като само след месец му предстоеше оттегляне от Европейската комисия: „Професоре, скъпи приятелю, трябва да ти кажа, че тук, в Европейските институции, единственото, за което се мисли, е корупцията – кой чиновник или по-висш служител може да изкара повече пари. Паролата за корупция тук, професоре, е „Два килограма“ – толкова тежат два милиона евро в копюри от по 500 евра, сложени в дипломатическо куфарче, което всеки политик от страните-членки може безпрепятствено да донесе в Брюксел, защото за него няма проверка от съответните служби. Всички крадат, професоре, но ми се струва, че вашите български политици го правят и ще го правят най-брутално!“. Какво да ви кажа, скъпи мои сънародници, след тези думи – все едно гръм ме удари, а вечерта и небето над Брюксел бяха необичайно чисти и прозрачни?!… А Фабио продължи с думите: „Професоре, знам, че вие, българите, сте изключителен народ, но трябва да разберете, че Европейските институции са просто едно отвратително лицемерие, подчинено, за съжаление, на онези прости същества отвъд океана – краварите от САЩ! И поради тази причина ние ще си останем едно изкуствено обединение, докато най-накрая се разпаднем!“… Признавам си, че просто не мога да продължа със спомените – затова ще ви предложа елементарна сметка.Мутрата Борисов казва, че ги е „е..л с двеста“, което преведено би трябвало да означава, че е дарил на европейските лидери поне двеста куфарчета с по два милиона евро вътре в копюри от по 500 евра, каквито видяхме в нощното му шкафче. А това значи, че Мутрата е корумпирал всякаква европейска паплач – от горе до долу – поне с 400 хиляди евра от нашите, българските пари!… А ние, протестиращи и целият български народ чакаме подкрепа от „Европа“ – вие разбирате ли, драги, за какво откровено лицемерие става дума?!… Това е положението, уважаеми дами и господа, драги ми другарки и другари към Девети септември 2020 г! Само собствено наша, българска революция, може да ни отърве от подобно мракобесие! Може и сме различни по много белези, ние, българите, но този път трябва да бъдем единни всички – утре, на 10-ти септември! А после лично аз ще имам спокойствието да си пиша книгите, други да правят каквото си искат, а младите да се организират и да поемат управлението на държавата! Това е – нямаме друг избор!…

09.09.2020 15:58:22

Доц.Мартин Белов, СУ

Доц. Мартин Белов: Мирният, но неотклонен протест срещу злото днес вече не е политически акт. То е морално задължение Считам, че това правителство отдавна и безвъзвратно е загубило своята легитимност поради обоснованите съмнения в корупция, непотизъм, клиентелизъм, шуробаджанащина, опасна и повсеместна некомпетентност, смята юристът Линк на статията: https://lwl.bg/x4ri 08 Септември 2020 Доц. Мартин Белов: Мирният, но неотклонен протест срещу злото днес вече не е политически акт. То е морално задължение Доц. д-р Мартин Белов Заместник-деканът по международни отношения, дигитализация и виртуална среда в юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Мартин Белов се включва в протестите. В социалната мрежа Фейсбук доц. Белов посочва, че приема “мирния, но неотклонен протест срещу злото” като политически акт, а като “морално задължение". Ето и пълния текст на позицията на доц. Белов: Аз, Мартин Белов, независим и свободен гражданин на Република България и горд като гражданин на Европейския съюз разбиран като организация за насърчаване на свободата, демокрацията, правовата държава, социалния просперитет и включване и солидарността между народите на Европа, а не просто като структура за раздаване на еврофондове, заявявам категорично нежеланието си да бъда управляван от настоящето правителство на моята страна. Считам, че това правителство отдавна и безвъзвратно е загубило своята легитимност поради обоснованите съмнения в корупция, непотизъм, клиентелизъм, шуробаджанащина, опасна и повсеместна некомпетентност и сериозно и систематично, дори брутално нарушаване на правата на човека. Отказвам да бъда управляван повече от войнстваща арогантност, безпардонна простащина и очевидна престъпност. Отказвам да гледам разрушаването на последните устои на демокрацията и пазарната икономика в България. Отказвам да приема, че е възможно в ЕС да има територия, завладяна от мафията и превърната в машина за източване на европейски фондове под флага на алчността, користта и войнстващата глупост. Отказвам да приема за нормално хора със скандално образование и ниска квалификация да заемат висши и средни управленски и административни длъжности. Отказвам да гледам абдикацията на държавата от истинското образование и наука, което не е просто продукт, бизнес, инструмент за прикриване на безработица или средство за раздаване на дипломи на „нашите“. Считам, че десетилетния умишлен и целенасочен процес на антиселекция, поставящ навсякъде, но особено на стратегически места, некадърни, необразовани и арогантни послушковци трябва да спре. Ето защо, категорично заявавам, че възнамерявам да упражня конституционното си право на събрание на открито и така мирно и без насилие, в рамките на конституцията, закона, международното право и правото на ЕС да участвам в антиправителствения протест на 10 септември като по този начин подкрепя десетките хиляди свободни и разочаровани хора, съсипани и ужасени от гнета на мафията в България. Считам, че правото на мирно гражданско неподчинение е в основата на западната либерално демократична конституционна цивилизация, към която принадлежа и която искрено и по убеждение преподавам на моите студенти както в България, така и в редица европейски университети. Това право има своите корени в идеите на най-светлите умове на човечеството, сред които особено място заемат Джон Лок и Махатма Ганди. Правото на съпротива срещу узурпация на държавната власт е прокламирано и в най-добрите образци на западния конституционализъм, например в Основния закон на Федерална Република Германия. Участвам в каквато и да е форма на протест за първи път в живота си. Надявам се и за последен. Правя го, за да мога да погледна в очите студентите, на които по убеждение внушавам, че демокрацията и правовата държава си заслужават, права на човека – естествени и неотменими, а не дарувани от полуграмотни писарушки, съществуват, а гражданският активизъм е в основата на колективната човешка свобода. Правя го и защото го дължа на моите деца, семейство и родители. В крайна сметка го дължа и на себе си, за да продължа да се считам за свободен, честен и достоен човек. Правя го и защото обичам безкрайно професията си и вярвам, че конституционализмът и конституционното право могат и трябва да са инструмент на доброто и справедливото. Бъдещето е неясно, вероятно лошо. Олигарси и политици вероятно се надяват да използват този протест. Някои от тях може и е вероятно да успеят. Предстоят години на нерадост и разочарование – икономическо, политическо, социално, цивилизационно. Въпреки това, настоящето положение е нетърпимо, противоконституционно и незаконно. Държава, която е завладяна от мафията, е недопустима в ЕС. Ето защо, ще участвам в протеста не в подкрепа на политици, олигарси и личности, които искат да го използват, не в полза на резервен отбор от калинки и тролове. Моят протест ще бъде против корумпираното, нечовешко и жестоко управление на България в момента, което оскверни и продължава да осквернява конституцията на страната и систематично гази правото на ЕС и международните задължения на България пред широко затворените очи на някои бюрократи. Има мигове в човешката история, които не трябва да се пропускат. Пропуснеш ли ги следващата поправка идва след десетилетия, може би и дори столетия. А може и такава да няма. Влезеш ли в спиралата излизане няма. Българската история, за съжаление, изобилства от примери за това. Вярвам, че сега преживяваме един от тези решаващи, ключови моменти. Мирният, но неотклонен протест срещу злото днес вече не е политически акт. То е морално задължение на всеки свободен български гражданин, който желае достойно и реално европейско бъдеще за България. Протестът трябва да е мирен, без насилие, без кръв и без злоба! България няма нужда от гражданска война, която завинаги да счупи и без това крехките основи на фасадната ни демокрация. Нека свободният дух и чистите помисли ни пазят! Не на насилието и злото във всичките му форми!

09.09.2020 01:14:37

Лозан Панов разобличи мафията у нас в "Шпигел

В България има олигархично сливане на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Пример за това е собственикът на медийна империя Делян Пеевски, който неофициално фактически е съпремиер. Ключови институции и власти се намират под негово влияние. Подобно нещо подкопава трите крайъгълни камъка на реалната демокрация - независими съдилища, свободни медии и силна опозиция. Ето защо много граждани имат чувството, че живеят в „пленена“ държава“. Лично аз също смятам страната ни за „пленена държава“. Това е нещо, което европейската политика не иска да признае. В Европа се говори много за Унгария и Полша, но за съжаление не и за България. Съществена част от съдебната система е корумпирана и превзета, а причината е структурните проблеми в нея. Висшият съдебен съвет, самоуправляващият се орган на българската съдебна система, който решава всички процеси в съдебния апарат, включително назначения, дисциплинарни производства и освобождаване от длъжност, се състои предимно от политически назначени и контролирани членове. Следователно може да се каже, че най-важните части на българската съдебна система се намират под политическо влияние и могат да бъдат корумпирани. Всички съдебни реформи през последните няколко години бяха само симулация на реформи. Пример за корупция в съдебната система е проверката на председателя на Апелативен съд – София Даниела Дончева, която не е имала никакви последствия, въпреки установените процесуални нарушения. Едно от основните искания на протестиращите в България е оставката на всемогъщия главен прокурор. В България функционира все още старият съветски модел на прокуратурата. Главният прокурор не носи отговорност и може да промени или да спре всяко разследване на прокурорите, които са под негово ръководство. Борисов не иска да промени нищо по този въпрос. Напротив, реакцията му за нова конституция е свързана с предоставяне на още повече правомощия. А това е опасно. В черния списък съм на премиера Бойко Борисов заради обявяването ми срещу мимикрията на съдебна реформа и министър-председателят ми изпрати съобщение с предупреждение. Досега срещу мен бяха заведени пет дисциплинарни производства. В нито едно от тях не бяха открити нарушения от моя страна. Веднъж бяха разглобени болтовете на гумите на служебния ми автомобил. За щастие, шофьорът го забеляза. Преди три години маскирани мъже с кървави агнешки глави ми препречиха пътя към едно заседание. Жена ми е журналист и издател на немскоезичен български икономически вестник. Срещу нея и мен се водят десетки данъчни и наказателни дела с напълно абсурдни обвинения. Близки до правителството медии от години водят клеветническа кампания срещу нас. Лично аз многократно съм изпращал на ЕК доклади за състоянието на съдебната система в България. Мисля, че там са наясно със ситуацията. Може да направите сравнение с болен от рак, чиито жизненоважни органи са засегнати, но всеки път, когато отиде на лекар, му се казва, че е здрав и даже получава бонбони в добавка. Бонбоните в ЕС са многото милиарди евро безвъзмездни средства. Те допринасят за това туморът в България да продължи да се увеличава. Затова хората излязоха сега по улиците. Те искат да победят рака. . Не си затваряй очите, Европа, и не мълчи за ситуацията в нашата страна! 8.9.2020 г.

08.09.2020 19:23:30

Прокуратурата е ядрото на организираната престъпност в България.

08.09.2020 17:45:37

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.