-
18 Юни 2025 |
USD / BGN 1.6907
GBP / BGN 2.2942
CHF / BGN 2.0793
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Нови 23 граждански проекта ще получат финансиране в юбилейното пето издание на „Ти и Lidl за по-добър живот“

26 Октомври 2022 | 13:30

/КРОСС/ В тазгодишното юбилейно пето издание на най-голямата си социално отговорна инициатива – „Ти и Lidl за по-добър живот“, Лидл България ще подкрепи 23 нови забележителни граждански проекта. От експериментална археологическа лаборатория за ученици, през проекти за незрящи деца и студенти, до пресъздаване на творчеството на големия български художник Владимир Димитров – Майстора чрез синтез на визуални изкуства, танци и театър.
Събраният фонд от 200 000 лева ще бъде разпределен към одобрените проекти, като всеки от тях ще получи финансиране до 10 000 лева и трябва да бъде изпълнен в рамките на 12 месеца. Гражданските организации, които ще ги реализират отново са от общо 14 населени места. С тазгодишните проекти общият брой на подкрепени граждански идеи в рамките на инициативата от 2017 г. насам става 119, с реален ефект в общо 58 градове и села в цялата страна.
„За пет години чрез „Ти и Lidl за по-добър живот“ дарихме над 915 000 лв. в подкрепа на десетки вдъхновяващи граждански проекти в цяла България. Но извън обобщаващите суми, за нас най-ценното е реалната стойност, която инициативата има за местните общности. А именно, че благодарение на нашата подкрепа, ставаме свидетели на това как ценните граждански идеи, дори в най-малките населени места, се реализират и допринасят за това хората да водят един по-пълноценен и качествен начин на живот. За нас това е истинският принос на програмата. Това ни носи удовлетворение и ни мотивира да продължаваме да подкрепяме добрите идеи“ , сподели Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.
От ляво надясно: Илияна Николова, Милена Драгийска и Теодора Бакърджиева
От ляво надясно: Илияна Николова, Милена Драгийска и Теодора Бакърджиева
Избраните проекти са разделени в три тематични области – образование, околна среда и култура и историческо наследство. Най-голям брой са одобрените проекти в област „Образование“, като подкрепа за реализирането на своите идеи ще получат 12 организации. В направление „Култура и историческо наследство“, одобрените проекти са 6, а тези от област „Околна среда“ са общо 5.
„Вярвам, че гражданската енергия е безценен ресурс за оказване на положителна промяна в живота на хората и подобряване на средата, в която живеем. В този смисъл „Ти и Lidl за по-добър живот“ е чудесен пример за работеща корпоративна програма, чрез която се стимулира именно едно по-активно и осъзнато гражданско общество. Тази подкрепа е още по-значима в настоящата предизвикателна и трудна за всички нас година. Затова съм щастлива, че благодарение на подкрепата на Лидл България, и тази година организации от различни краища на страната ще имат възможност да реализират своите идеи за подобрения в своите населени места и местни общности“, каза Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и партньор на инициативата.
„Като мрежа, обединяваща най-активните дарителски организации в страната ние от Български дарителски форум сме горди да подкрепяме и развиваме иновативните практики и програми като „Ти и Lidl за по-добър живот“. Тя е една от най-разпознатите дарителски инициативи и пример за това как добре планираната стратегия и последователният и професионален подход водят до дългосрочен ефект, който повлиява положително върху живота на много хора там, където те живеят, работят и се развиват и да им даде възможност да разгърнат своя потенциал“, допълни Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум и партньор на инициативата.
Програмата се реализира от 2017 г. насам в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум. Повече информация за инициативата и пълен списък на одобрените проекти може да намерите тук: Ти и Lidl за по-добър живот - Lidl Лидл България.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
17 Юни 2025 | 21:09
ЕРП Север вложи над половин милион лева в изграждането на нова въздушна мрежа в СО „Топола“17 Юни 2025 | 19:29
Продължава ремонтът на асфалтовата настилка в участъци от АМ „Тракия“ в област Бургас. Шофирайте внимателно!17 Юни 2025 | 19:23
Мълчание след насилието: само 1 от 10 родители търси помощ, когато детето им пострада17 Юни 2025 | 18:37
Министър Иванов проведе среща с председателя на Комитета на регионите Ката ТютьоПОЛИТИКА