• 18 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6891
  •  GBP / BGN 2.2626
  •  CHF / BGN 2.0979
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

2500 души от уязвими групи ще получат подкрепа по програма на МОН и Конфедерация Швейцария

2500 души от уязвими групи ще получат подкрепа по програма на МОН и Конфедерация Швейцария

/КРОСС/ Около 2500 души от уязвими групи в малки общини в България ще получат подкрепа и допълнителни образователни, здравни, социални и административни услуги по програмата на МОН и Конфедерация Швейцария „Насърчаване на равнопоставеността: Здраве и приобщаващо образование за всички (ЗОВ II)". Програмата ще обхване и 600 образователни медиатори в цялата страна, за които ще се осигури допълнителна подготовка и квалификация и ще утвърди позицията им в образователната система.

Тя беше представена от заместник-министъра на образованието и науката Таня Михайлова и посланика на Швейцария в България Н. Пр. Раймунд Фурер. „Тази програма ще реализира приоритети, които са насочени към насърчаване на мултидисциплинарното сътрудничество чрез активно взаимодействие между общини, здравни заведения, училища и социални служби", посочи заместник-министър Михайлова. Тя изтъкна, че институциите трябва не само да говорят за хората, а да говорят с хората. „Убедена съм, че програмата ще допринесе за реализиране на общи цели - да имаме по-здрави, по-добре образовани хора и най-вече да имаме по-добри перспективи за всички", посочи Таня Михайлова. Тя благодари на посланик Раймунд Фурер за дългогодишното и ползотворно сътрудничество на МОН с швейцарската страна.

Посланикът изтъкна, че предишната програма ЗОВ I е била насочена към по-големи общини, а в тази приоритет са малки населени места, в които има жители от уязвими групи. Той официално връчи договорите за изпълнение на програмата на кметовете на Чупрене, Ружинци, Никола Козлево, Кайнарджа и Антоново. Там ще бъдат изградени хъбове за достъп до услуги. Стойността на програмата е малко над 9,4 млн. швейцарски франка, като 85% от финансирането е осигурено чрез Втори Швейцарски принос за намаляване на икономическите и социалните различия в рамките на Европейския съюз.

Вторият компонент на програмата е насочен към работата с образователните медиатори. Дейностите по него ще се реализират Центърът за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства към МОН. Заместник-министър Таня Михайлова изтъкна, че медиаторът вече е част от новия списък на професии за професионално образование и обучение. По думите ѝ програмата ще допринесе за по-добро разпознаване на ролята на образователните медиатори и за обучение и подготовка на повече такива специалисти.

 

ПРЕСЦЕНТЪР 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.