• 23 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Гешев е заявил в Брюксел готовността на прокуратурата за активно участие във всеобхватна реформа

Гешев е заявил в Брюксел готовността на прокуратурата за активно участие във всеобхватна реформа

/КРОСС/ В рамките на работното посещение на главния прокурор Иван Гешев и заместник-главния прокурор Даниела Машева в Европейския парламент на 26 и 27 януари 2022 г., двамата взеха участие в заседание на Мониторинговата група за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и основните права при Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE), съобщиха от ПРБ. Дискусията бе продължение на диалога между ръководството на ПРБ и Мониторинговата група. Последната среща на главния прокурор с членове на Комисията от ЕП бе в края на септември 2021 г. в София.

На днешната дискусия главният прокурор подчерта ангажимента на прокуратурата за укрепване на принципите на върховенството на правото в Република България. Пред европейските депутати Иван Гешев заяви готовността на прокуратурата за активно участие в провеждането на всеобхватна реформа на съдебната власт, която да отговори и на препоръките, отправени към страната от Венецианската комисия, Съвета на Европа и други, в условията на диалог между отделните власти с цел гарантиране стабилността и ефективността на правосъдната система в страната. В този контекст главният прокурор изтъкна, че отстояването на независимостта на съдебната власт е една от най-важните предпоставки за гарантиране върховенство на правото в България.

Иван Гешев изрази удовлетвореност от възможността лично да запознае представителите на Мониторинговата група с детайли от становището на ръководството на ПРБ от края на 2021 г., изпратено до европейските институции, в което се отчитат притеснителни факти, застрашаващи основополагащи европейски ценности и принципи на правовата държава, включително чрез институционални действия и персонални атаки срещу магистрати и членове на техните семейства.

В рамките на дискусията Иван Гешев подчерта приноса на органите на специализираното правосъдие в противодействието на корупцията и борбата с организираната престъпност. Главният прокурор и неговият заместник Даниела Машева представиха на европейските парламентаристи подробни разяснения и по други въпроси, свързани с правовия ред в България. Подчертана бе и водещата роля на прокуратурата в защита правата на уязвимите социални групи от обществото и представители на ЛГБТИ.

В заключение главният прокурор Иван Гешев оцени високо провеждания диалог, неговата значимост, както и личната и тази на ПРБ готовност за продължаване на регулярните дискусии между прокуратурата и Мониторинговата група за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и основните права.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.