-
02 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
В Москва се въвеждат цифрови пропуски за пътуване
13 Април 2020 | 09:21
/КРОСС/ С указ на кмета Сергей Собянин в Москва се въвеждат цифрови пропуски за пътуване с личен автомобил, с такси и с всички видове обществен транспорт. Ограничението се налага заради бързото разпространение на коронавирусната инфекция в руската столица.
Оформянето на пропуските започва от днес, а от сряда използването им става задължително. За получаването им е необходимо заявление на сайта на московското правителство, обаждане по телефона или изпращане на SMS. Всеки, който иска да пътува, трябва да посочи име, номер на документ за самоличност и цел на пътуването. При използване на личен автомобил се изисква и регистрационният му номер.
Без специални пропуски могат да пътуват военните, държавните и общинските служители, съдиите, адвокатите, нотариусите, частните охранители и журналистите.
За придвижване пеш не се изискват пропуски, но трябва да се спазват въведените по-рано ограничения: отиване до най-близкия хранителен магазин или аптека, до кофите за смет или разхождане на домашен любимец в радиус от 100 метра от дома. През последната седмица броят на заразените с коронавирус в Москва рязко се увеличи и надхвърли 10 000 души от общо близо 16 000 в цяла Русия.