• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Марсоходът "Пърсивиърънс" преполови пътя си до Червената планета

 Марсоходът "Пърсивиърънс" преполови пътя си до Червената планета

/КРОСС/ Най-новият марсоход "Пърсивиърънс" на НАСА, който беше изстрелян през юли, е преполовил пътя си до Червената планета, предаде ДПА, позовавайки се на американското космическо управление.

От НАСА съобщават, че роувърът е изминал 235 милиона километра. Предстои космическият апарат да измине същото разстояние, за да достигне атмосферата на Марс до 18 февруари.

"Въпреки че не мисля, че ще има торта, особено след като повечето от нас работят от вкъщи, това е постижение, коeто си струва да се отбележи", заяви навигаторът на НАСА Джули Кангас.

Марсоходът от следващо поколение "Пърсивиърънс" на НАСА се отправи към Червената планета на мисия в търсене на древен микробен живот. Роувърът с тегло 1040 килограма беше изстрелян с ракета-носител "Атлас V" от Кейп Канаверал във Флорида на 30 юли."Пърсивиърънс" е с размерите на автомобил (дълъг е три метра и широк 2,7 метра) и подобно на предшественика си "Кюриосити" разполага с шест колела, позволяващи му да преодолява скали. Марсоходът ще черпи енергия от ядрен миниреактор.

"Пърсивиърънс" има две основни цели - да търси следи от древен микробен живот и да събере проби. Те ще бъдат херметически запечатани в контейнер във вътрешността на роувъра в очакване на бъдеща съвместна марсианска мисия на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА), която да ги върне на Земята.

Една от най-сложните маневри в пътешествието на "Пърсивиърънс", наричана от инженерите "седем минути терор", ще бъде спускането му през марсианската атмосфера, по време на което роботизираният изследовател ще трябва да понесе екстремна топлина и скорост. Марсоходът ще трябва да разгъне комплект свръхзвукови парашути, преди да запали миниатюрни ракетни двигатели и да се спусне леко на повърхността.

Кратерът Джезеро с дълбочина 250 метра - мястото на кацане на "Пърсивиърънс" на Марс, е избрано след години на научни дебати и спорове. Преди около 3,5 милиарда години на това място е имало езеро с размерите на Тахо, от което е водила началото си мрежа от реки. Специалистите смятат, че кратерът Джезеро може да е "събрал и съхранил древни органични молекули и други потенциални признаци на живот на микробно ниво".

Джезеро е избран заради предполагаемото му геоложко богатство, което би могло да разкрие историята на планетата, която преди да стане студена и суха, е имала езера и вероятно океани. Учените смятат, че там може да има най-малко пет типа скали, сред които глини и карбонатни скали, и вероятността да се намерят следи от минал живот е по-висока.

"Пърсивиърънс" ще достави на Марс мини-хеликоптер, кръстен "Инджинюъти", който трябва да тества оборудване за бъдещи човешки мисии до Червената планета. САЩ планират да изпратят астронавти на Марс през 30-те години на настоящия век.

Роботизираният изследовател "Пърсивиърънс" е петият роувър, който НАСА изпраща на Марс след "Соджърнър" (1997), "Спирит" и "Опортюнити" (2004) и "Кюриосити" (2012).

Подобно на предшествениците си, "Пърсивиърънс" (Постоянство) получи името си след конкурс, организиран сред ученици. "Кръстник" на роувъра стана Алекс Мейдър от Бърк, щата Вирджиния.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

НАСА изгубила връзка с Марсохода "Пърсивиърънс".Накрая го открили в Пернишки гараж.С пренабити номера.

29.10.2020 15:32:20

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.