-
20 Юни 2025 |
USD / BGN 1.7040
GBP / BGN 2.2899
CHF / BGN 2.0831
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Убийство на пешеходна пътека: Какво се случва с делото за смъртта на 14-годишния Филип

30 Май 2025 | 09:46

/КРОСС/ Справедливост за нас, семействата на убитите на пътя деца, няма. Борим се за друго - да има обективно правосъдие, което да превентира и да намали убийствата на пътя. Това заяви в студиото на NOVA "Здравей, България" Красимир Арсов - баща на 14-годишния Филип, който загина на пешеходна пътека в София през 2023 г.
Държавата не показва желание да се пребори с пътните престъпления, 80% от убийствата у нас са на пътя. В голямата си част - умишлени. За съжаление цялата държавна система не работи в полза на убитите, а на престъпниците. За шест месеца приключи разследването и внесоха обвинителния акт - за умишлено престъпление. Когато те убият след употреба на алкохол, с превишена скорост, на пешеходна пътека, на червен светофар - това по закон е по непредпазливост. Предвиждат се до 20 години затвор. Ако се признае вината, присъдата се намалява с 1/3, заяви Арсов.
Според него делото е на финалната права - разглеждат се последните експертизи. Най-комплексната - автотехническа, видео и съдебно-медицинска, е направена по начин, по който се цели оправдаване на убиеца. На скица на мястото на произшествието се виждат само две разстояния след пешеходната пътека, където загина Филип, обясни бащата.
По думите му шофьорът е спрял на 130 метра от пешеходната пътека след като е ударил сина му.
Вещото лице определя кога водачът е имал видимост. 9 месеца съдебният състав не можеше или не искаше да намери двама свидетели. Преди два месеца на заседанието спорихме колко е ширината на ул. „Ген. Гурко" преди пешеходната пътека и колко след. Това е виден факт, но вещото лице казваше, че разлика няма. След становище на Столичната община, вещото лице каза, че има разлика от 1 метър. Всичко това обаче бави делото. Вчера поисках простички неща - да бъде направен фотоалбум, на който да се приложат видеоматериалите от всички страни. Необходимо е на мащабна скица да бъдат нанесени всички участници в пътния инцидент. Съдията трябва да реши дали да допусне тези неща, които отдавна трябваше да се свършат, заяви почерненият баща.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
20 Юни 2025 | 00:25
„Не сте сами“ запозна над 6300 деца от цялата страна с рисковете от наркотиците и хазартната зависимост20 Юни 2025 | 00:16
Секретарят на Община Етрополе взе участие в XIX Практическа конференция на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България19 Юни 2025 | 21:23
Утре от 9 ч. се променя организация на движение в посока Бургас между 130-ти и 134-ми км на АМ „Тракия“ в област Пловдив. Шофирайте внимателно!ПОЛИТИКА