-
28 Март 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Путин и Ердоган ще се срещнат в Москва
05 Март 2020 | 07:55
/КРОСС/ Турският президент Реджеп Ердоган заминава на посещение в Москва. Основната тема на разговорите с руския му колега Владимир Путин ще бъде ескалацията на напрежение в сирийската провинция Идлиб. Еродган вече заяви, че очаква да се стигне до бързо прекратяване на огъня в региона.
От Кремъл пък обявиха, че се надяват да бъде постигнато съгласие по пакет от общи мерки. Това ще бъде третата лична среща между Путин и Ердоган от началото на годината.
Турция обвинява Дамаск в нарушения на споразумението от Сочи, докато Москва изтъква, че Анкара не е изпълнила ангажиментите си за разделяне на радикалните бойци от другите въоръжени групи в Идлиб, както и че не е освободила две ключови магистрали до края на 2018 г.
Напрежението между Русия и Турция нарасна след като при сирийска въздушна атака в края на миналата седмица загинаха 36 турски войници. Анкара отговори с военната операция „Пролетен щит", при която бяха нанесени удари срещу частите на проправителствените сили.