• 07 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Румен Радев: Има сблъсък на народа с мафиотизираното управление, а не между институции

Румен Радев:  Има сблъсък на народа с мафиотизираното управление, а не между институции

/КРОСС/ "Управляващите трябва да работят така, че да се пълнят чекмеджетата на гражданите, а не да ги изсмукват, за да пълнят своите собствени чекмеджета. Сега тези от властта с пълните чекмеджета искат да поканят тези долу, от площада, с празните чекмеджета да водят някакъв диалог, което няма как да стане. Дълбоката криза на доверие може да се излекува само с оставка, с честни избори и с ново доверие, за да могат страните да се чуят и да е ясно как ще работят в интерес на гражданите", заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпроси в Трявна.

 

Държавният глава подчерта, че всяка власт трябва да води регулярен диалог с гражданите, а не да ги залива с пропаганда за небивали успехи. „Управляващите трябваше с действията си да покажат, че мислят за гражданите, че водят истински диалог с тях, а не да ги обливат с пропаганда“, заяви Румен Радев. Президентът заяви, че подкрепя непримиримостта на хората да търсят правата си заради многобройните  безобразия в управлението.

Попитан за думите на министър-председателя, че „мафията иска да свали правителството“ Румен Радев посочи, че е тревожно как с изказването си Борисов сам се е поставил в позицията да определя кой е годен и кой не е да управлява. „Той се постави в позицията на фактор, който да решава дали да предаде на някого управлението, а това може да направи само българският народ. Една такава позиция свидетелства за дълбоко психично разстройство или за тежка форма на автократизъм“, посочи президентът.

Румен Радев заяви, че категорично не приема „новата опорка“, която цели да представи кризата в морала и в управлението като „конфликт между премиер и президент, между Министерски съвет и президентската институция“.

„Това не е конфликт между две личности или сблъсък между две институции, това е сблъсък на народа с мафиотизираното управление“, посочи държавният глава.

Румен Радев изрази готовност да седне на една маса с политически партии и с общественици, за да се обсъди бъдещето на България, но това категорично трябва да стане след подаване на оставка на правителството.

„Това упорство в момента тласка България към безизходица. Нека когато се подаде оставка, когато се готвим за честни избори, а ще бъдат взети всички мерки те да са честни, тогава всяка партия, всяко движение да заяви около какви принципи ще се обединяваме в интерес на хората“, заяви президентът.

По думите му, това обсъждане трябва да включи въпроса за управленския модел на страната, така че да не ставаме свидетели на безобразия, които отвращават хората, стават непрекъснато повод за възмущение и тласкат гражданите към площада.

Според Румен Радев е необходим „пакт за почтеност“ както за управляващите, така и фирмите, които ползват обществени поръчки.

Високата температура на общественото недоверие не може да бъде свалена с компреси от открити писма, декларации за безалтернативност на управлението, с имитация на управление, заяви държавният глава във връзка с отвореното писмо на народния представител Вежди Рашидов.

„Ценя дълбоко неговата гражданска позиция, загриженост и призиви президентът да извади страната от този врящ котел, но държа и да заявя, че загрижеността на г-н Рашидов следваше да бъде заявена още преди години, когато днешните управляващи подклаждаха огъня на този котел, защото след 10-годишното управление на Бойко Борисов търпението на свободните граждани достигна точката на кипене“, заяви Румен Радев.

По думите му, оставката е единственият верен изход за кабинета, за ГЕРБ и за всички почтени, знаещи и можещи членове на тази партия особено след разкритията за безгранична алчност, лъсналата корупция на най-високо място в изпълнителната власт, след управленското безхаберие и невежество.

„Роди се силно гражданско общество, което ще настоява за висок морал в политиката, както и за това политиците и управляващите да работят в интерес на хората, а не на личности и партии и олигархични кръгове“, допълни президентът.

Невъзможността на днешното управление на България да се справи с кризата, с високите очаквания, които имат българите към него, с провала на борбата с корупцията по високите етажи на властта вече не може вече да се побере в границите на България. Това отеква в Европейския парламент и във всички световни медии, заяви още Румен Радев в отговор на въпрос за дискусията в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП, посветена на върховенството на закона в България.

За всяка държава е важно да има силна опозиция като гарант за демократичните процеси, коментира президентът, попитан за вътрешните избори в БСП днес. Румен Радев посочи, че е изключително важно партията да продължи да бъде конструктивна опозиция.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

В Трявна беше освиркан и му беше поискана оставката от гражданите на Трявна.Радев да си отива вкъщи и колкото по-бързо,толкова по-добре за всички.

13.09.2020 09:47:26

Анонимен

Да,това не е междуличностен конфликт,а геополитически.От една страна Радев с Евразийския съюз,а от друга Борисов с ЕС и НАТО.Хората да си изберат къде искат да бъдат.2,2 млн. българи живеят за постоянно в страните от НАТО и ЕС. Български емигранти в Русия няма.

13.09.2020 09:41:13

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.