-
25 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Слави Василев: Радев ще бъде политическият лидер, който ще защитава хората
25 Януари 2026 | 17:30
/КРОСС/ Ако получа покана от Румен Радев, разбира се, ще си присъединя, защото вярвам в него от много години. За мен ще бъде чест да се борим заедно с това, което се изправя срещу нас. Това каза политическият анализатор Слави Василев в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
По думите му Радев ще бъде политическият лидер, който ще защитава хората и ще говори от тяхно име в парламента. „Имаше такъв в президентството. Сега трябва да има такъв и в парламента и смятам, че заявката на президента е именно тази. Хората очакваха много години той да направи това, което направи миналата седмица", заяви Василев.
Анализаторът подчерта, че именно липсата на силни алтернативи е сринала избирателната активност. „Разгеле, нещо се случва. Постното политическо меню беше една от причините хората да не гласуват. Сега това меню ще се обнови", заяви той и загатна, че проектът на Радев може да даде усещане за реален избор.
Василев коментира и възможните коалиции около Радев, като даде да се разбере, че президентът ще действа прагматично. „Радев ще има свой екип и ще се бори за парламента. Ще се държи така, че средствата да оправдаят целта. Съдебната реформа обаче не може да се постигне дори със 121 депутати - нужни са над 160", заяви той, като прогнозира, че президентът ще бъде изключително пестелив в изказванията си.
Досегашната позиция на Радев като държавен глава е била силно ограничена. „Като президент той нямаше реален властови ресурс и беше непрекъснато атакуван от политическия елит. Оттук нататък ще става още по-трудно", предупреди той.
Анализаторът прогнозира и мащабна негативна кампания срещу Радев. „Очаквам той да стане мишена на абсолютно всички. Кампанията ще бъде огромна смес от лъжи и манипулации", прогнозира Василев.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"