• 25 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.2757
  •  CHF / BGN 2.0011
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Проектът RUR’UP изследва устойчивото развитие на селските райони чрез иновативно образование

Проектът RUR’UP изследва устойчивото развитие на селските райони чрез иновативно образование

/КРОСС/ В „Софарма Бизнес Тауръс“ се проведе Националната среща по проект RUR’UP, по време на която участниците в международния проект споделиха опит и обсъдиха предизвикателствата и възможностите пред образованието и пред периферните селски райони. Водещ партньор за България по проект RUR’UP е катедра „Икономика на природните ресурси“ към УНСС, а Сдружението за териториален и екологичен просперитет (СТЕП) е асоцииран партньор.

През последните две години седем образователни институции и техните асоциирани партньори от България, Гърция, Ирландия, Румъния, Финландия, Франция и Хърватска, си партнират за разработването и прилагането на иновативни образователни програми за обучение, насочени към нуждите на периферните селски райони в Европа по проект RUR’UP. Проектът се фокусира върху създаването на активни, образовани и мотивирани хора в селските райони, които познават своите населени места, както и техните силни и слаби страни.

„Периферните територии имат решаваща роля за жизнеността на селските райони в Европа. Тяхното устойчиво развитие поддържа и подобрява околната среда, селското наследство и биоразнообразието, като същевременно подобрява социално-икономическите условия и сближава общностите в селските райони“, изтъква доц. д-р Янка Казакова-Матева от катедра „Икономика на природните ресурси“, ръководител на проекта.

„Земеделието с висока природна стойност и как това да залегне в образоването на учениците и студентите е основна цел на нашето проучване“, допълва г-жа Вяра Стефанова от Сдружение за териториален и екологичен просперитет (СТЕП).

Изследването показва, че периферните селски райони обхващат 46 общини, които покриват 2.8% от територията на България, като през анализирания период се наблюдава „изтичане“ на младежи до 15 г. от селските райони и „концентриране“ към областните градове и най-вече към София. Закриването на училищата в селските райони и продължаващата тенденция за по-високо качество на образованието в 27-те най-големи града в България проправя пътя за по-нататъшно преместване и емиграция на семейства с деца в училищна възраст от селските към градските райони.

В рамките на проекта са изследвани и промените в типовете земеделска земя с висока природна стойност през 2007 г. и какво е състоянието им в момента.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.