• 26 Апр 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Великобритания даде зелена светлина за генетично модифициране на бебета

Великобритания даде зелена светлина за генетично модифициране на бебета

/КРОСС/Проектът на д-р Кейти Ниакан за генетично модифицирани бебета беше одобрен от Британското управление по ембриология и изкуствено оплождане.

Първите 7 дни от живота на ембриона са ключови за изследване на развитието му, смята д-р Кейти Ниакан от лондонския институт Франсис Крик. Още преди да бъде одобрен проекта й, пред британски медии тя обясни: Много е важно да се проучи точно това у човека, защото наскоро показахме, че има много гени, които се проявяват по уникален начин само в човешкия ембрион. В този малък отрязък от развитието преди имплантацията, те не присъстват в други ситуации. Например - няма ги при мишките или клетъчните линии.

Проектът на д-р Кейти Ниакан беше одобрен от Британското управление по ембриология и изкуствено оплождане.

При изричното уточнение, че проучването ще започне едва след съгласието на Комитета по изследователска етика. Експериментите ще се осъществяват само с ембриони, дарени специално за целта, от пациенти, които се подлагат на ин витро оплождане. Модифицираните ембриони в рамките на изследването, няма да се използват в ин витро опити.

За първи път проект като този получава одобрението на национален регулатор. Това е много важно за проучването на биологическите характеристики ранните човешки ембриони. Освен това е много възможно да допринесе за развитието на по-добро ин витро оплождане и за избягване на спонтанния аборт.
От пресцентъра на института "Франсис Крик" заявиха, че от момента на публикуването на новината, д-р Ниакан е получила стотици обаждания и писма от цял свят, на които обаче до края на седмицата не е в състояние да отговори, коментира проф. Робин Ловъл-Бадж Институт Франсис Крик. 

Наши експерти се обединиха около идеята, че науката не може да бъде спряна, но трябва да има регулатор, за да се отстранят всякакви опасности.

Основна задача е да се разбере какви опасности има и как да бъдат спрени. Не можем да спрем тази наука, ако не е във Великобритания, ще стане в САЩ, или Китай. Важното е да определим границите, каза пред БНТ юристът Стоян Ставру.
Не можем да спрем развитието на науката, трябва да наднационална регулация, защото ако се промени човешкия геном, ще даде отражение на целия свят, допълни акушер гинекологът проф д-р Атанас Щерев.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.