• 13 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Новите правила за тротинетките

Новите правила за тротинетките

/КРОСС/ Влезлите в сила от 7 септември нови правила за електрическите тротинетки създадоха правен парадокс. Въпреки че изискват задължителна застраховка „Гражданска отговорност", която се издава само след регистрация, към момента нито една институция в страната не може да извърши тази регистрация. Това поставя ползвателите в абсурдната ситуация да не могат да се придвижват легално.

„Хората, използващи електрически тротинетки, се поставят в параграф 22", заяви Владислав Стоицов от Българската асоциация за електромобилност в ефира на "Здравей, България". Той обясни, че на практика няма как собствениците да изпълнят законовите изисквания.

Според Кодекса за застраховането, за да се издаде полица „Гражданска отговорност", превозното средство трябва да бъде регистрирано и да има номер на шаси.

Новите промени в Закона за движение по пътищата обаче прехвърлят задължението за регистрация на тротинетките от КАТ към общините.

Към момента 265-те общини в страната нямат изградена система, софтуер или нормативна уредба за извършване на такава регистрация. От Националното сдружение на общините са коментирали пред асоциацията, че ако се наложи, ще регистрират тротинетките „както се регистрират каруците" - в таблица на Excel или на хартия.

„В момента няма нито една регистрирана тротинетка", категоричен беше Стоицов. Това създава огромен проблем и за хората, закупили тротинетка втора ръка, които често не разполагат с никакви документи за нея.

Освен проблема с регистрацията, остава и неяснотата около дефиницията „тъмни часове на денонощието". От Българската асоциация за електромобилност съобщиха, че водят диалог с институциите за „поправяне на тези недомислици в закона" и призоваха собствениците на тротинетки да запазят спокойствие, тъй като вярват, че законодателят ще предприеме необходимите корекции.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.