• 24 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1595
  •  GBP / BGN 0.8642
  •  CHF / BGN 0.9119
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Експертът: Служебното правителство да приложи Законът за изборите такъв, какъвто е

Експертът: Служебното правителство да приложи Законът за изборите такъв, какъвто е

/КРОСС/ Не е възможно избирателните списъци да бъдат изчистени от "мъртви души", като от тях се извадят хора, декларирали пред НАП, че трайно не пребивават в страната, категорично заяви политологът и експерт по изборен процес Даниел Стефанов при гостуването си в студиото на "Денят започва". Не може една дискусия в Министерски съвет или работна група между министерствата да решава неща, които са уточнени от законодателството. Няма как работна група да реши, че има някакви други условия за вписване в избирателния списък извън това, което Конституцията, Избирателния кодекс и Законът за гражданска регистрация са казали, поясни той. За него самото наличие на "мъртви души" в избирателните списъци не е нарушение - то се превръща в такова, когото "имаме някаква секционно-избирателна комисия, която решава да използва това, че има повече хора в списъка и решава да злоупотреби с това". Затова и изчистването на хората, които са в чужбина, не решава проблема, защото, предложението по същество е предложение за отнемане на права, отново подчерта Стефанов.

Категорично това предложение издава едно непознаване на тази материя и законодателство, което действа, коментира и докторът по конституционно право Борислав Цеков - също гост в предаването. Нито едно правителство, още повече служебно, не може при липсващ парламент да прояви дори законодателна инициатива, отбеляза той.

Цеков припомни, че избирателните списъци се съставят по постоянен адрес, който съгласно Закона за гражданска регистрация може да бъде само и единствено на територията на Р България. Дори българските граждани, които трайно са се установили в чужбина и нямат постоянен адрес в България, съгласно закона се вписват служебно в регистрите на населението към район "Средец" - София. Има разлика между данъчния адрес и това какво има в НАП и административно-правното понятие "постоянен адрес" - те не са непременно тъждествени, обобщи юристът. По думите му задача на служебното правителство "да приложи закона какъвто е".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.