• 26 Авг 2026 |
  •  USD / BGN 1.1567
  •  GBP / BGN 0.8545
  •  CHF / BGN 0.9390
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

За машините и хората: Как роботи успяват да чупят човешки рекорди?

За машините и хората: Как роботи успяват да чупят човешки рекорди?

/КРОСС/  Хуманоидните роботи вече демонстрират впечатляващи възможности за движение, фина моторика и взаимодействие с хората, а развитието им през следващите години може да промени начина, по който ги използваме в ежедневието. Това заяви в „Здравей, България" експертът по хуманоидна роботика Михаил Богданов, който се завърна от Пекин, където е присъствал на мащабно международно събитие, посветено на роботиката.

По думите му събитието с право може да бъде определено като „Олимпиада за роботи". В огромна арена са били представени над 2000 робота, които са демонстрирали различни способности и са се състезавали в множество дисциплини. „Беше наистина изключително голямо събитие", разказа Богданов.

Сред най-впечатляващите моменти са били състезанията по бягане, бокс и други дисциплини, чрез които разработчиците показват докъде са стигнали възможностите на хуманоидните машини. Специално внимание е било отделено на прецизността, скоростта и контрола върху движенията.„Това е демонстрация на възможностите на хуманоидните роботи - прецизността на движението, колко фини, контролирани и бързи могат да бъдат", обясни той.

Въпреки впечатляващия напредък обаче роботите все още не са напълно автономни. В някои от дисциплините те се управляват от оператори, докато в други вече могат самостоятелно да изпълняват определени задачи. Според него развитието в тази посока ще бъде изключително бързо и в рамките на една-две години могат да бъдат направени сериозни крачки към по-голяма автономност.

Една от основните разлики между демонстрираните роботи е свързана с предназначението им. Докато едни са разработени основно за движение и физически задачи, други разполагат с изкуствен интелект и могат да комуникират, да обработват информация и да дават самостоятелни отговори. „Едното е мозъкът, другото е тялото", обясни Богданов.

В студиото на "Здравей, България" беше показан и роботът Смоуки, който демонстрира възможностите си за движение и фина моторика. Според Богданов подобни машини вече са изключително стабилни и гъвкави, но все още имат ограничения по отношение на самостоятелното вземане на решения. „Той сам не може да решава накъде да тръгне. Не му е дадена тази свобода. Още не", каза експертът.

В бъдеще идеята е към подобни роботизирани тела да бъдат добавени по-развити системи с изкуствен интелект, които да им позволяват да общуват свободно с хората и да реагират на различни ситуации.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.