• 26 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1595
  •  GBP / BGN 0.8642
  •  CHF / BGN 0.9119
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Роботът - по-добрият журналист?

"Тази статия е написана от човек". Колкото и странно да изглежда това изречение, може скоро да ни се наложи да свикваме с такъв тип уточнения, тъй като хората в медиите вече имат своята конкуренция: журналисти роботи, пише Дойче веле.
Под роботи (все още) не трябва да се разбират хуманоиди, които пишат на клавиатура или задават въпроси на пресконференция. Нито пък човекоподобни машини, които четат новините по телевизията или интервюират Барак Обама. Става въпрос са компютърни програми, „пишещи” статии въз основа на данни и факти по предварително зададени алгоритми.

Човекът срещу машината

Дотук с успокоенията за журналистите. Наскоро американският спортен портал "Deadspin" допусна гаф, обявявайки, че непрофесионално написан репортаж от бейзболен мач е дело на робот, а всъщност авторът му е бил човек. По-късно от сайта пуснаха материал за същия двубой, съставен от машина, и признаха, че той е по-добър.

Засега роботите се използват именно за отразяване на спортни събития, където преобладават статистическите информации. „Спортът е чудесна начална точка за роботите журналисти, тъй като там доминират числата и данните,” въодушевено коментира Кристиян Хамънд от американската лаборатория „Интелигентна информация”, където е създаден един от прототипите на име Stat Monkey. „Системата знае как да намери информация, да събере цитати и статистика,” обяснява той. Използвайки тези елементи, машината анализира случилото се на терена и съставя текста на статията. Роботът журналист обаче не спира дотук: в неговата „професионална характеристика” влизат и писането на заглавия и намирането на подходяща снимка към материала.

Роботът - служител на месеца!

Създателите на Stat Monkey са категорични, че спортът е само началото. Финансовите новини например, където числата са в центъра на вниманието, могат също да бъдат поети от роботите журналисти, коментира Хамънд. Разработената от неговия екип програма може би идва точно навреме. Непрекъснато работещ журналист, който на всичко отгоре не получава нито стотинка за труда си, звучи като мечта за главните редактори във времената на криза и ограничени ресурси.

Все пак журналистите не бива да се тревожат за работните си места, уверява Кристиян Хамънд. Целта на роботите не е да изместят човека, а да му помогнат да се справи с постоянно увеличаващото се количество информация. „Такъв тип системи ще променят професията, но няма да заместят хората, както програмите за проверка на правопис не заместиха секретарките,” казва той. Дали обаче думите успокояват автора на материала, който "Deadspin" сметна за роботски?
ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.