-
13 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6672
GBP / BGN 2.2309
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Българин получи шанс за живот със сърце от Румъния
07 Март 2025 | 17:54
/КРОСС/ В резултат на това 42-годишен мъж, който през изминалата година е претърпял операция за поставяне на изкуствено сърце, получава втори шанс за живот. Трансплантацията е извършена от екип, ръководен от проф. Димитър Петков. По информация на лечебното заведение реципиентът е в стабилно състояние и остава под наблюдение в Реанимация.
Донорът е 31-годишен румънски гражданин, а органът е предоставен по линия на споразумение за сътрудничество между България и Румъния.
Информация за наличието на подходящо за трансплантация сърце е получен в Изпълнителна агенция „Медицински надзор" от Националната агенция за трансплантация на Румъния в четвъртък сутринта.
Направена е незабавна организация между ИА ,,Медицински надзор'', Министерството на здравеопазването и Министерството на отбраната. В следствие на това екипаж от Военновъздушните сили със самолет Пилатус PC-12 от състава на 16 авиационна база Враждебна осигурява въздушен транспорт от България до Румъния и обратно на медицински екип от УМБАЛ „Св. Екатерина".
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор" поднасят искрени съболезнования към близките на донора и изразяват благодарност и уважение за взетото в тежък за тях момент благородно решение. Благодарност изказваме и на екипите на лечебните заведения, Министерство на отбраната и военновъздушните сили, ангажирани в процеса по донорство и трансплантация.
