• 07 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 24°C

Адвокат по морско право: Корабите на ЕС имат равен достъп до водите, няма основания за задържането на нашите в Румъния

Адвокат по морско право: Корабите на ЕС имат равен достъп до водите, няма основания за задържането на нашите в Румъния

/КРОСС/ Няма никакви основания за арестуването или конвоирането българските кораби и екипажите им, защото като страни членки на ЕС, България и Румъния имат равен достъп до водите. Това заяви в "Денят започва" Димитър Димитров - адвокат по морско право.

"Опазването на морските биологични ресурси и рибарството попадат в изключителната компетентност в ЕС. С присъединяването на България и Румъния в Съюза ние сме казали образно: "предоставяме ти власт от наше име да управляваш нашите морски пространства". От своя страна ЕС е определил със закони, че всички кораби на ЕС имат равен достъп до водите, съответно български кораби имат равен достъп до водите на Румъния".

Двама български инспектори са били на борда на един от румънските гранични катери при задържането на рибарските кораби. Според техните констатации няма данни за незаконен улов на акула, каза още адвокатът.

"Нашите кораби са ловили калкан, той е бил на борда им, никой не се е притеснявал нито да го улови, да го декларира или да го остави на борда, за да бъде проверен от румънските служби. Казус с калкана не виждам, страната ни има квота за общо допустим улов и трите кораба са снабдени с разрешителни".

До днес няма изпратено уведомление от румънската страна за задържането на корабите, макар че такова трябва да бъде направено веднага, коментира още той.

"Считам, че е грешка от страна на колегите от Румъния, надяваме се че днес държавата ни ще бъде уведомена. Тя следва да бъде незабавно уведомена в такива случаи, още повече, че това е съвместна проверка на двете агенции по рибарство на България и Румъния", посочи адв. Димитров.

Последно Румъния арестува наш кораб за сходно нещо през 2011 г. Тогава властите там държаха плавателния съд една година, но сега адвокат Димитров очаква, че двете страни ще се споразумеят още тази седмица.

Конвенцията на ООН по морско право е използва като аргумент, че отделните държави могат сами да опредеят правилата в морските си пространства, коментира още Димитров.

"Има няколко вида морски пространства, но Конвенцията на ООН е действащ нормативен акт, който не противоречи на правото на ЕС и ключът тук е, че ние сме страни членки на ЕС и сме се съгласили Съюзът да управлява морските биологични ресурси от името на държавите членки", заяви той.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.