-
17 Март 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Унгария оказва натиск върху Европейския съюз да спре митата върху вноса на торове от Русия и Беларус
17 Март 2026 | 10:03
/КРОСС/ Унгария оказва натиск върху Европейския съюз (ЕС) да спре митата върху вноса на торове от Русия и Беларус, тъй като войната в Иран заплашва да повиши световните цени на храните, съобщава Politico.
Подобен ход би увеличил обаче и ключов източник на приходи за финансиране на войната на Москва срещу Украйна.
В писмо до еврокомисарите от понеделник, унгарският министър на земеделието Ищван Наги предупреди, че покачващите се световни цени на торовете и несигурността при доставките, изострени от войната в Иран, рискуват да окажат натиск върху фермерите в ЕС и да повишат разходите за храни.
Той призова за временно намаляване на митата върху руските и беларуските продукти до нула, предупреждавайки, че Унгария може да се сблъска с по-ниски добиви, ако достъпът до по-евтин внос остане ограничен. Страната произвежда само азотни торове на вътрешния пазар и разчита на чуждестранни доставки на фосфор и поташ.
ЕС затегна митата върху торовете от Русия и Беларус през 2025 г., след като вносът се увеличи в годините след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна. Увеличението породи опасения, че Русия пренасочва износа на газ, засегнат от санкциите, към производство на торове, за да поддържа приходите от износ.
Руските доставки за ЕС все още бяха на стойност около 2 милиарда евро миналата година, но обемите спаднаха рязко в началото на 2026 г., тъй като новите мита започнаха да оказват влияние.
Ефективното блокиране на Ормузкия проток от страна на Иран повишава цената на торовете, като ограничава доставките както на гориво, така и на суровини, необходими за производството им. Будапеща също така настоява ЕС да облекчи забраната си за руски газ, за да облекчи ценовия натиск - идея, категорично отхвърлена от Брюксел.