-
30 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Safari вече може да блокира рекламата
11 Юни 2015 | 19:51
/КРОСС/ Apple най-неочаквано нанесе коварен удар срещу рекламната индустрия, като официално разреши използването на добавки, които могат да блокират конкретна информация. Това важи за мобилната версия на Safari за iOS 9, както и за десктоп версията на този уеб-браузър за OS X. Всички компютърни анализатори са на мнение, че тази възможност ще се използва преди всичко за блокиране на реклами.
По време на презентацията в понеделник нищо не бе казано за тази функционалност, но поддръжката на подобни разширения е описана в публикуваната малко по-късно документация.
"Новата версия на Safari съдържа поддръжката на добавки за блокиране на съдържанието (Content Blocking Safari Extensions) в iOS" - се казва в документа и "по този начин се дава възможност на различните разширения да блокират текстовите бисквитки, някои изображения, ресурси, прозорци и други".
За активиране на това блокиране, разширението трябва да подаде на браузъра един JSON файл, състоящ се от правила (действия и тригери) за блокиране на специфична информация. Safari конвертира JSON файла в двоичен код, който след това се използва при всички уеб-ресурси и дори предотвратява подаването на информацията за действията на потребителя към посетените уеб-страници, пише kaldata.com.