• 22 Юни 2025 |
  •  USD / BGN 1.6985
  •  GBP / BGN 2.2910
  •  CHF / BGN 2.0774
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Римните – тесните улички на Созопол и тяхната история

Римните – тесните улички на Созопол и тяхната история

/КРОСС/ Навсякъде по света най-тесните улици са превърнати в интригуващи туристически атракции. И по света, и у нас те имат своя история и цел. Изграждани са в миналото, основно за да възпрепятстват навлизане на група въоръжени войници или да затруднят бягане, или срещу морски и океански ветрове и течения.

90-сантиметровата най-тясна уличка в китайския квартал на канадския град Виктория някога е била свърталище за дилъри на опиум в края на XIX век.

Улица „Parliament Street" в Ексетър, Англия, датираща от XIV век, в най-тясната си точка е 64 сантиметра.

Такива улички, принуждаващи пешеходците да минат странично има и в Азия, а най-популярната малка уличка в Италия е „Ruetta" в селцето Чивитела дел Тронто в Абруцо. Тя е широка едва 40 сантиметра.

Със същия размер е уличката „Кланчич" в хърватския град Връбник, в която дори е регистриран случай със заклещен жител, пийнал повечко алкохол.

Най-тясната уличка в Германия с история от 1727 година е „Spreuerhofstrase" в Ройтлинген. Тя е регистрирана като градска улица номер 77, с размери 31 сантиметра в най-тясната си точка.

За най-тясната улица в света засега е сочена „Андруно" от френския прованс със своите само 29 сантиметра широчина.

Крайбрежната алея на Созопол има десетки малки улички, водещи към стария град. Наричат се римни. „Имаме много римни в Созопол, даже сме подхванали една инициатива сега за отваряне на римните и осветяването им, за да могат хората свободно да циркулират. Смятаме да ги номерираме, да ги именуваме, ще видим как да го направим, но това си е автентичността на стария град", коментира кметът на морския град Тихомир Янакиев.

Созопол може да претендира за автентична старинна атмосфера със запазени калдъръмени улички, многогодишни смокини и голям брой тесни римни. Тръгваме в края на улица „Рибарска", която е не по-широка от 60 сантиметра. По нея двама човека не могат да се разминат, майка с детска количка също не може да мине.

Според учените градоустройственият план е средновековен, а не от древна Аполония, изобилстваща със сгради с вътрешни дворове. Малките улички пък целенасочено били изграждани с такъв размер. „Наричат ги римни, но те имат своята роля както в градоустройството, така и в циркулацията на въздуха. Мястото е характерно с много променящи се ветрове, дори ежедневно променящи се. Така че по този начин, вплетено в градоустройственото решение, мястото се проветрява, въздухът циркулира и не се получават големи течения между сградите", обясни директорът на Регионалния Археологически музей Димитър Недев.

Краят на ул. „Бриз" е дори още по-тесен. Изходът е широк едва 48 сантиметра, като надолу се стеснява до 44. Средновековните римни обаче сочат към това, че населението е било значително по-елегантно от настоящото.

Очаква се скоро малките улички на Созопол да се сдобият с имена и да се превърнат в туристическа атракция.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.