-
16 Юни 2026 |
USD / BGN 1.1607
GBP / BGN 0.8648
CHF / BGN 0.9212- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Среща на премиера Румен Радев с представители на превозвачите за проблемите в сектора
16 Юни 2026 | 07:56
/КРОСС/ Премиерът Румен Радев ще се срещне с представители на превозвачите, за да обсъдят проблемите в сектора. От транспортния бранш бяха обявили национален протест, който беше отложен заради поканата от премиера за разговори.
Превозвачите се надяват, че българското правителство ще предложи мерки за решаване на критичните проблеми в сектора, свързани с цените на горивата, липсата на държавна подкрепа и контрола върху застрахователния пазар.
На днешната среща ще бъдат изложени всички спорни въпроси, свързани с повишаването на застраховката "Гражданска отговорност" и компенсациите за толтаксите. От бранша заявяват, че остават в протестна готовност и ако днешната среща не доведе до реални ангажименти за спасяването на бизнеса, ще обявят нови дати за ефективни протестни действия в цялата страна.
Димитър Димитров, изп. директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България: "Нашите основни искания по отношение на горивата и толтаксите е реализирането на механизма, който беше взет и с решение на Министерския съвет в края на миналата година, подпомагане на сектора в размер на 50 млн. Подобен механизъм имаше през 2024 г. на база данните от 2023 г. и тук е много важно да подчертаем, че подобни механизми има в редица европейски държави, като целта на тези механизми, свързани с толтаксите основната тежест от толтаксите да се плаща от транзитния и чуждестранния трафик. Това за съжаление в България не се случва и основната тежест от българските превозвачи, които карат вътре в страната и съответно товарим българския потребител и българския производител. И още едно решение, което е дори бюджетно неутрално, което е от преди може би два месеца ни беше обещано, че ще се случи, именно мораториум върху лизинговите вноски, това би освободило доста оборотни средства на превозвачите."