• 16 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6641
  •  GBP / BGN 2.2279
  •  CHF / BGN 2.0907
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Последиците от циклона "Елиас" в Гъция

Последиците от циклона "Елиас" в Гъция

/КРОСС/ Жителите на град Волос и остров Евбея в Централна Гърция, за втори път за по-малко от месец бяха поразени от тежки наводнения. Този път причината беше циклонът „Елиас", връхлетял страната през последните дни.

Хората почистват домовете си, които бяха залети от водата и кал. Почти всичките им вещи са напълно неизползваеми. Голяма част от автомобилите в района са повредени. Собствениците са ги връзвали за дърветата, за да не бъдат отнесени.

Властите полагат усилия да помогнат на засегнатите. Единствената надежда на местните е времето да се оправи, за да могат да изчистят домовете си.

На 8 км. от Волос, в предградието Агрия учителят Сотирис Инокополус разчиства калта от къщата си. Той трудно говори за преживения ужас, причинен от циклона „Елиас".

„Водата идваше с такава сила, че носеше със себе си различни вещи от домовете на хората. Повлече коли, електроуреди, мебели и всичко отиде в морето", каза той.

Мъжът споделя, че семейството му е претърпяло сериозни материални щети, но той самият е загубил нещо още по-ценно:

„Книгите, които имах в дома ми, които съм събирал цял живот - това беше безценно, това не се плаща с пари и няма как да се възстанови. Това е трудът ми, събирал съм ги цял един живот. Другото е поправимо, въпреки, че не мога да кажа сега, на каква стойност са материалните щети", обяснява Сотирис Иконопулос.

Семейството му очаквало бурята, имало предупреждения, но силата ѝ била прекалено голяма.

Освен помощ от държавата, хората в Агрия имат нужда и от доброволци, които да помогнат с разчистването и такива има.

Виктория е жител на предградието, чиято къща е пощадена от бедствието, но тя е на терен и помага с каквото може на другите.

„Стана голямо бедствие тук в Агрия. Много хора загубиха всичко. На някои се наводниха само долните етажи и мазета, а на други - цялата къща. На долните етажи водата и калта стигнаха до тавана, при други се наводни и горния етаж. Всички ние бяхме от щастливците, които не претърпяхме щети. Аз, дъщеря ми и други хора от Агрия сме доброволци и помагаме с каквото можем на тези, които претърпяха щети", посочи Виктория Вереми, която е психолог.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.