• 23 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6652
  •  GBP / BGN 2.2373
  •  CHF / BGN 2.0994
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ИСС представи препоръките си за усъвършенстване на пенсионната система

ИСС представи препоръките си за усъвършенстване на пенсионната система

/КРОСС/  Икономическият и социален съвет на Република България представи пред депутати и институции изводите и препоръките от „Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване", който беше консенсусно приет от представителите на работодателски, синдикални и граждански организации в Съвета през декември 2024 г.

Участие в събитието и дискусията за дългосрочното развитие на пенсионната система взеха председателите на Комисията по труда и социалната политика и Комисията по демографската политика в 51-вото НС, депутати, представители на ресорните институции, заинтересованите страни и структурите на организираното гражданско общество.

Анализът на ИСС предоставя основа за действия за усъвършенстването на пенсионната система в посока устойчивост, ефективност, финансова стабилност и намалена диспропорция „принос-права". Изводите от него потвърждават, че тристълбовият пенсионен модел в България е резултат на трудно постигнат консенсус и балансираното взаимодействие между елементите му е ключът към решаването на съществуващите предизвикателства.

Председателят на Комисията по труда и социалната политика в 51-вото Народно събрание Деница Сачева благодари, че Съветът насочва общественото внимание върху невралгичните проблеми на пенсионния модел в България.

Сред институциите, партньорите и заинтересованите страни, които взеха участие в дискусията бяха още Министерството на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Националната агенция по приходите, Комисията по финансов надзор, Българското актюерско дружество, Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Те изразиха готовност за включване в работна група по отношение на законодателни промени във връзка с пенсионната система и определиха разработения от ИСС анализ като изключително сериозен, изчерпателен по отношение на тристълбовия модел. Голяма част от препоръките от акта по отношение за въвеждане на мултифондовата система вече са отразени от КФН в законодателен акт, а по темата се водят разговори с Министерството на финансите, стана ясно по време на дискусията.

Основните направления, по които е разработен анализът са стабилизирането в краткосрочен и дългосрочен план на осигурителната система, нейната адекватност, така че да се гарантират доходите на хората, които напускат трудовата система. Експертите анализират и параметрите и правилата, които имат отрицателен и смесен ефект върху нея.

Авторите подчертават, че политическите решения относно пенсионната система трябва да бъдат взимани след експертен консенсус с преценка дали могат да бъдат гарантирани. В документа има редица предложения: сред тях са обвързване на минималната пенсия с линията на бедност или с друг обективен измерител, промяна на инвестиционната стратегия на така наречения „Сребърен фонд", а също и разнообразяване на източниците на приходи в него, като например постъпления от определен процент от приходите от ДДС.

Друго предложение е максималният размер на пенсията ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се осъвременяват пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на преходната година. Конкретни промени се предлагат и във втория и третия пенсионен стълб.

Икономическият и социален съвет твърдо подкрепя присъединяването на България към Еврозоната и призовава за неговото ускоряванe. Това се посочва в Резолюция относно необходимост от ускоряване на процеса по присъединяването на България в Еврозоната, приета на пленарна сесия днес. В нея ИСС подчертава безспорните ползи от този процес.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.