• 17 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6891
  •  GBP / BGN 2.2626
  •  CHF / BGN 2.0979
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Близо 83% от администрациите в България са готови за работа с еврото

Близо 83% от администрациите в България са готови за работа с еврото

/КРОСС/ Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута  https://evro.egov.bg/.  516 от общо 521 административни органа са подали плановете си и са завършили процеса по адаптиране. 

Министерството на електронното управление изпълнява ключова роля в подготовката на публичния сектор за въвеждане на еврото. Основен акцент в тази дейност е адаптирането на всички информационни системи, които обработват финансова информация и работят с валутни стойности - както на национално, така и на местно ниво.

С цел осигуряване на прозрачност и ефективен контрол, МЕУ осигури публично достъпна онлайн платформа за проследяване на напредъка на всяка административна структура. Всички органи изготвиха собствени планове за адаптация, а напредъкът се отчита на всеки две седмици. От страна на МЕУ бяха разработени и конкретни методически указания за безпроблемното и най-икономично адаптиране на системите за работа с евро.

Платформата запазва принципа на пълна прозрачност, публичност и проследимост на процесите. Гражданите могат да проследят напредъка на всеки административен орган по всяка негова информационна система. В системата се публикуват обобщени и детайлни справки, които позволяват проследяване на цялостния напредък по изпълнение на Националния план за въвеждане на еврото в Република България.

Към днешна дата в обхвата на наблюдение са включени всички административни органи, както и Администрацията на президента, Администрацията на Народното събрание, Омбудсманът, Сметната палата, Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към ВСС (общо 602 структури). От тях 516 административни структури имат системи, които обработват финансова информация и са предприели действия за адаптирането им за работа с евро. Все още има 5 администрации, които не са започнали подготвителните дейности - общините Божурище, Поморие и Панагюрище, както и Район „Северен" в Пловдив и Район „Нови Искър" в София.

Към настоящия момент напредъкът на администрациите достига до  82.79%, при 39.69% в края на март - или ръст от над 43 % само за два месеца. Това означава, че 1 709 информационни системи - или 80.12% от всички общо 2 133 системи вече успешно са преминали тестове за работа с еврото, което е сериозен индикатор за техническа готовност. Малко над 420 системи все още се адаптират за работа с евро, което ще бъде завършено преди указания срок. 

Съгласно закона, всички системи, обработващи финансова информация, трябва да бъдат напълно адаптирани най-късно три месеца преди въвеждането на еврото. Затова, считано от 1 октомври, МЕУ ще започне провеждането на задълбочени проверки за спазване на изискванията на Закона за въвеждане на еврото в Република България.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Влизането в еврозоната е еднопосочен билет и се пази като най-голяма държавна тайна. Рекламата на еврото е сиренцето в капана.

17.06.2025 11:00:16


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.