• 18 Авг 2025 |
  •  USD / BGN 1.6734
  •  GBP / BGN 2.2684
  •  CHF / BGN 2.0767
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Атанас Славов: Винаги когато управляват Борисов и Пеевски, прокуратурата и антикорупционните органи се ползват като инструменти за политически рекет и натиск

Атанас Славов: Винаги когато управляват Борисов и Пеевски, прокуратурата и антикорупционните органи се ползват като инструменти за политически рекет и натиск

/КРОСС/  Вотът на недоверие е ядреният бутон на парламентарната демокрация и не може да се злоупотребява с тази процедура. Това каза депутатът от ПП-ДБ и бивш правосъден министър Атанас Славов в предаването „Говори сега" по БНТ.

Важно е темата за бъдещия вот на недоверие, който ще внесе ПП-ДБ през септември, да е достатъчно убедителна и с достатъчно аргументи. „За да стане ясно, че втората политическа сила наистина подхожда сериозно към вотовете на недоверие, а не просто да вдига пушилка като проруските фракции в парламента", допълни Славов.

От "Демократична България" са поставили изисквания към колегите си в "Продължаваме промяната" да подобрят начина, по който избират кандидати за високи публични длъжности. Атанас Славов обаче е категоричен, че коалицията ПП-ДБ остава единна, защото представлява немалка част от българското общество и трябва да бъде алтернатива на управлението.

Атанас Славов коментира ареста на кмета на Варна Благомир Коцев. "Когато обвиненията изглеждат като съшити с бели конци се оставя впечатление за политическа репресия. Тези записи не могат да послужат в съда и затова изтичат в публичното пространство, за да създават впечатление, че някой е нарушил закона, че е бил в някакво корупционно сговаряне, че е извършил престъпление. Нека се внесат обвиненията в съда и да бъдат проверени от него", призова той.

Темата за съдебната реформа и правосъдието трябва да бъде поставена в дневния ред на обществото и правителството след критичния доклад за върховенството на правото, коментира още депутатът.

"По четири теми има липса на напредък, по другите две има ограничен напредък за цяла година. Големите теми за независимостта на съда, отчетността на прокуратурата, деполитизацията на ВСС и инспектората остават. От края на моя мандат март месец миналата година изцяло нов, готов закон за съдебната власт, който въвеждаше всички основни положения, за които ЕК пише и за които получаваме препоръки. Година и три месеца този законопроект не е внесен, дори части от него не са внесени. Очевидно имаме забуксуване на съдебната реформа - или не е приоритет за сегашното правителство, или това е политическата конюнктура в момента".

Според него антикорупционният орган няма да заработи качествено, защото сегашното мнозинство ще си избере удобни хора.

"Проблемът на антикорупционния орган, е че действа избирателно - удря опозицията и пази управляващите. Винаги когато управляват Борисов и Пеевски, прокуратурата и антикорупционните органи се ползват като инструменти за политически рекет и натиск".

БНТ, „Говори сега"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

На този юрист може да му се вярва в частта, отнасяща се до Борисов и Пеевски.

13.07.2025 11:24:44


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.