• 16 Юни 2026 |
  •  USD / BGN 1.1594
  •  GBP / BGN 0.8647
  •  CHF / BGN 0.9224
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Словенското външно министерство извика сръбския посланик заради коментари на президента Вучич

Словенското външно министерство извика сръбския посланик заради коментари на президента Вучич

/КРОСС/ Словенското министерство на външните работи извика за консултации сръбския посланик в Любляна след изявление на сръбския президент Александър Вучич по време на неотдавнашното посещение на словенския му колега Борут Пахор в Белград, в което той заяви, че Словения е нарушила териториалната цялост на Сърбия, признавайки Косово, предаде Хина.

Министерството извика сръбския посланик Зорана Влаткович като реакция на изявлението на Вучич след срещата му с Пахор в Белград в събота. Когато беше попитан от журналист защо Сърбия не е наложила санкции на Русия, Вучич отговори с контравъпрос: "Как мога да обясня на гражданите, че Сърбия налага санкции на Русия, а не на Словения?".

"Русия не е нарушавала териториалната цялост на Сърбия. Словения го направи. И ние виждаме, че имаме добри отношения със Словения", заяви Вучич и добави, че Словения, също като Франция, Германия и САЩ, е признала Косово, което той смята за нарушение на международното право, на Хартата на ООН и Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.

Словенското министерство заяви, че е много изненадано от коментарите на Вучич. "Още веднъж ние представяме нашата позиция по отношение на Косово, което Словения призна за независима държава. Ние заявихме, че очакваме, че Сърбия няма да проблематизира нашата позиция спрямо Косово в бъдеще, защото подкрепата на Словения към Косово не е насочена срещу Сърбия", подчерта министерството.

Институцията заяви също, че "силно възразява" срещу приравняването на признаването на Косово от страна на Словения с агресията на Русия срещу Украйна.

"Словения очаква продължаване на сътрудничеството със Сърбия. Словения ще продължи да се застъпва за комуникацията със Сърбия на всички нива и бъдещото развитие на приятелските отношения, както и за съвместното търсене на решения за нерешените въпроси на Западните Балкани", подчерта външното министерство в Любляна.

Същевременно словенският посланик в Сърбия Дамян Бергант е разговарял по същата тема в сръбското министерство на външните работи, посочва агенция Бета.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.