• 09 Авг 2026 |
  •  USD / BGN 1.1535
  •  GBP / BGN 0.8577
  •  CHF / BGN 0.9347
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Европа ще има свой Starlink, изстрелвания на спътници започват през 2029 г.

Европа ще има свой Starlink, изстрелвания на спътници започват през 2029 г.

/КРОСС/ Европейската комисия одобри окончателната архитектура на европейската система за защитени комуникационни спътници IRIS², често наричана европейският отговор на Starlink - американската сателитна мрежа, която вече покри целия свят. Проектът на Европа преминава от разработка към внедряване.

След одобрението от ЕК на дневен ред са производството на спътници, разполагането на наземна инфраструктура и подготовката за изстрелване. Първите спътници са планирани да бъдат изстреляни през 2029 г., съобщи GSMA Arena.

Окончателната конфигурация на мрежата е по-голяма от първоначалната. Към съзвездието са добавени допълнителни 66 спътника, с което общият брой на IRIS² достига 348 спътника.

Според Европейската космическа агенция (ESA), това разширение ще подобри възможностите на системата за мисии за отбрана, сигурност и реагиране при извънредни ситуации.

Първите спътници са планирани за изстрелване през 2029 г., а първите услуги се очаква да бъдат предоставени по време на разполагането на съзвездието.

Европейската комисия също така финализира необходимите споразумения с европейските производители и ESA: цената на спътниците и обемът на инвестициите от частни участници са одобрени.

IRIS² обаче няма да бъде директно копие на Starlink. Системата се разработва предимно за правителствени агенции в страните от ЕС.

Мрежата е проектирана да осигурява сигурни комуникации за критично важни задачи, извънредни ситуации, хуманитарни операции, сигурност и граничен контрол.

Една от основните цели на проекта е да се намали зависимостта на Европа от чуждестранни търговски сателитни оператори в стратегически важни области. В бъдеще частни компании и обикновени потребители също ще имат достъп до инфраструктурата.

Планира се търговският сателитен интернет да се използва предимно в отдалечени райони, където наземните комуникации са недостъпни или ненадеждни.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.