• 15 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

България и САЩ в стратегическо партньорство за инвестиции в сигурни и модерни ядрени мощности

България и САЩ в стратегическо партньорство за инвестиции в сигурни и модерни ядрени мощности
Министър Жечо Станков разговаря с ръководителя на Департамента по енергетика Крис Райт

/КРОСС/ Министърът на енергетиката Жечо Станков проведе работна среща с енергийния министър на САЩ Крис Райт. В рамките на разговора бяха обсъдени стратегически проекти в ядрената енергетика като ключов гарант за дългосрочната енергийна сигурност на региона. Министър Станков изрази решимостта на България да изгради в АЕЦ „Козлодуй" два нови реактора по доказаната американска технология AP1000 - страната ни ще бъде първата в Европа с действащ реактор от този тип. Предвид ролята на проекта като енергиен стълб за цяла Югоизточна Европа двамата акцентираха върху ускоряване на неговата реализация.

Министър Станков подчерта ясната визия на българското правителство за изграждане на базови беземисионни мощности, необходими повече от всякога на фона на вчерашния срив в електроснабдяването, засегнал няколко европейски държави. В този смисъл двамата министри се обединиха около значимостта на ядрената енергетика като лост за гарантиране на непрекъснатост на доставките на електроенергия.

Акцент по време на разговора бе поставен върху разширяване на двустранното сътрудничество и в този контекст енергийните министри на България и САЩ дискутираха възможностите за създаването на гигафабрики за изкуствен интелект - най-модерните индустриални платформи на 21 век, които ще допълнят ядрената инфраструктура и ще насърчат иновации и заетост.

Засягайки въпроси от общ интерес в енергийната сфера, страните потвърдиха стратегическото партньорство на двете държави. Министрите Станков и Райт обсъдиха още проектите за изграждане на нови ПАВЕЦ и за проучване на нефт и природен газ в черноморския шелф на България.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.