-
23 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Жителите на столичния квартал Суходол излизат на протест
23 Февруари 2026 | 12:16
/КРОСС/ Жителите на столичния квартал Суходол излизат на протест днес. Причината - лошото състояние на Околовръстния път в този район. Става дума за проблемна отсечка, намираща се между кварталите "Овча купел" и "Люлин".
Ние сме обикновени хора, които просто искаме да живеем нормален живот, а той ни беше отнет от институциите. Всеки ден преминават, по данни на АПИ, над 30 000 автомобила през нашия квартал и е невъзможно да преминат през Околовръстния път. Околовръстният път е обезобразен. Образува се една голяма тапа в квартала и ние повече не можем да живеем така.
Това е опитът на Столична община да ни усмири протеста, който е от 18 ч. днес. 7 квартала са се припознали в нашия протест. Хората страдат заедно с нас, не може да се продължава повече така, не можем да търпим това нещо. Ние не искаме ремонт на Околовръстното, ние искаме трайно решение", заяви Кристиян Младенов, организатор на протеста.
Ежедневно се използва тази отсечка, а състоянието му е безобразно. Не прилича на столица, която е член на Европейския съюз, казва възмутен жител.
Виждали сме много аварирали автомобили, след дупките. Дъщеря ми на 18 г. спука гума. На тази отсечка няма и осветление, разказват още софиянци.
Този път се стопанисва от Столична община, АПИ издават финансиране за негова поддръжа. Поканихме Столична община и представители на АПИ, но те не дойдоха на мястото на протеста. От своя страна от Столична община ни изпратиха позиция. Те заявиха, че знаят за проблема и от средата на януари всяка седмица извършват аварийни ремонти и те представляват частично полагане на асфалт. Обещават че веднага щом времето позволява, ще започнат и по-голям ремонт. Очакват, че това ще се случи още през тази седмица, за да не се пречи на трафика, ремонтът ще се извърши през нощта, подчертават от общината.
За последните три години, казват, че са вложили близо милион и 200 хил. евро в такива аварийни ремонти. От общината настояват пък АПИ по-бързо да започнат проекта за цялостна реконструкция на тази отсечка.
От АПИ обясняват, че в момента се подготвя и обявяване на тази обществена поръчка за избор на изпълнител за проектиране, строителство и строителен надзор.
На това му се казва административен пинг-понг - подаване на топката. Ние не можем да видим в коя от тези дупки има милиони. Това е институционална безотговорност, както от АПИ, така и от Столична община, заяви възмутен жител и отправи голяма молба към партии, всички, които са в управление да заложат ремонта на този път като приоритет, защото това е "рекет над София".
Готови сме да затваряме всяка седмица не само Околовръстния път, но и магистралата, докато тези хора не дадат решение в най-кратък срок, заяви Младенов.