• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Живот в изолация: Ставаме късно, спим следобяд Копирано от standartnews.com

Живот в изолация: Ставаме късно, спим следобяд Копирано от standartnews.com

/КРОСС/ Какъв е животът в социална изолация? Това показват данните на пазара на електроенергия в Европа и други страни, в които ограниченията на дейността са довели до пълна промяна на ежедневните навици на стотици милиони хора.

Животът под блокада означава късно ставане, стоене до полунощ и забавяне на темпото следобед, пише Bloomberg, цитиран от investor.bg.

Ситуацията е сходна навсякъде, където са въведени ограничителни мерки. В Ню Йорк използването на електричество е намаляло с 18% спрямо нормалните времена в 8 ч. сутринта. В Токио и три близки префектури използваната електрическа енергия е спаднала с 5% през работните дни, след като Япония обяви извънредно положение на 7 април, сочат данни на компанията за енергийни прогнози TESLA.

Опитът на Италия показва най-ясно тенденцията, тъй като ограниченията там бяха въведени още на 5 март, преди останалите европейски страни да последват примера й. Данни на електроенергийния оператор Terna дават представа за това, което други страни едва сега започват да регистрират.

Хората стават по-късно

Хората могат да спят повече, защото не им се налага да пътуват до офиса. Обикновено търсенето на електрическа енергия започва да нараства между 6 и 8 ч. сутринта. Сега в Германия е ясно, че кафе машините не се включват поне до 8-9 часа, казва Саймън Ратджен, основател на компанията MFT Energy A/S.

Германия, Франция и Италия, които съставляват над две трети от икономиката на еврозоната, са въвели мерки за платен отпуск, които позволяват на служителите да получават заплата, докато временно са спрели работа. Великобритания също имат пакет от мерки за подкрепа. Много от тези служители стават по-късно.

„Сега имам много по-спокойно начало на деня“, споделя Дейвид Фрийман, анализатор на финансовите услуги от Лондон. „Не ставам до около половин час преди началото на работния ми ден в миналото“, допълва той.

Потреблението на електрическа енергия следобед рязко намалява. Преди то е нараствало между 14 и 17 ч. Сега спада, тъй като хората излизат на разходка, да подишат малко въздух или да се отдадат на следобеден сън.

Вечери у дома

От 18 ч. потреблението на ток започва рязко да расте, тъй като хората приключват работа и започват домакинските си задължения. Ограничения като работа и учене от дома, които не позволяват продължително гледане на телевизия през деня, отпадат в късния следобед. Потреблението на ток е най-голямо именно вечерта, тъй като повечето хора са принудени да си останат у дома. Netflix обяви рекордни 15,8 млн. платени абонати, почти два пъти повече от прогнозите на анализаторите от Wall Street. Услуги за стрийминг на видео като Netflix и YouTube също са открили отдадени зрители. Новата услуга Disney+ надмина 50 млн. абонати само за пет месеца, по-бърз темп от прогнозите.

Интернет трафикът расте до небесата на фона на възхода на приложения като услугите за стрийминг и Zoom. Това може да означава месечно потребление на широколентов интернет от цели 600 гигабайта, около 35% повече отпреди, сочат изчисления на Bloomberg Intelligence.

Стоене до късно

Хората също така си лягат по-късно. Търсенето започва да намалява едва между 22 ч. и полунощ, най-малко с един час по-късно отпреди.

„Децата ми определено си лягат по-късно. Всичките ни навици се изпариха“, споделя Лиз Стивънс, асистент-преподавател от Лондон.

Това създава затруднения на хората, които трябва да прогнозират поведение – операторите на електропреносни мрежи и търговците на електроенергия. Прогнозите се основават на исторически данни, а сега нищо не се вписва в моделите, оценяващи потреблението.

Можем да се доближим единствено, ако погледнем големи събития като Световното първенство по футбол, когато хората са пред телевизора по едно и също време, казва Ратджен от MFT.

„Прогнозирането в момента е много трудно. Глобалната пандемия е непозната територия“, коментира Крис Климет, директор на отдела за електропреносни мрежи в Reactive Technologies.

Как ще изглежда нормалността след отминаването на кризата също е въпрос без отговор. Различните страни трябва да обявят мерките си за излизане от блокадата, като Германия и Австрия първи разхлабиха ограниченията, а Италия остава под строг контрол. Някои промени може да са за постоянно, тъй като и служителите и работодателите свикват все повече с работата от вкъщи.

Различни сектори потребяват повече

В Китай, който е по-напред във възстановяването от пандемията от Европа или САЩ, рязкото свиване на общото производство на електроенергия скрива промяна в ежедневните навици.

Навиците за хранене се променят. Ресторантите разширяват доставките и дори предлагат услуги за изпращане на хранителни стоки, тъй като предпочитанията към хранене у дома се запазват. Потреблението на електроенергия в от домакинствата в Китай вероятно се е увеличило заради дейности като готвене и отопление, сочат данни на IHS Markit, според която търсенето от домакинствата е нараснало с 2,4% през първите два месеца на годината, тъй като хората са си останали вкъщи.

Увеличаването на ползването на технологии също е тласнало към ръст с 27% търсенето на електрическа енергия в Китай от секторите на телекомуникациите и уеб услугите, показват данните на консултантската компания.

Като цяло потреблението на ток през първото тримесечие на годината е намаляло с 6,5% спрямо същия период на 2019 г. до 1,57 трлн. киловатчаса, сочат данни на китайската Национална енергийна администрация. Индустрията потребява около 70 на сто от електроенергията в страната, а секторът на търговията и домакинствата имат дял от по 14 на сто.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.