• 08 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Социалните придобивки се запазват догодина, увери социалният министър преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ

Социалните придобивки се запазват догодина, увери социалният министър преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ

/КРОСС/ Социалните придобивки се запазват догодина, компенсирането на намалените постъпления заради това, че вноската във фонд "Пенсии" няма да се вдига, ще се компенсират чрез преструктуриране на бюджета. Това съобщи пред журналисти министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред началото на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), който трябва да разгледа план-сметката на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година.

Социалните разходи и придобивки за хората се запазват, така че няма как да не сме доволни, коментира Гуцанов. По думите му след тригодишно замразяване на майчинските за втората година сега те се вдигат от 780 лв. на 900 лв. Също така до момента майките, които се върнат на работа втората година, получаваха  50%  от обезщетението, догодина ще бъдат 75%, което е 675 лв. Минималната работна заплата, както е по закон, се покачва от 1077 лв. на 1213 лв. или 620,20 евро, което е абсолютно правилно решение, тъй като сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС, подчерта социалният министър.

Запазва се т.нар. швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите. А вноската за пенсии догодина няма да бъде вдигана, компенсацията от това, че няма да има постъпления от това, ще дойдат от преструктуриране на бюджета, част от средствата ще дойдат от инфраструктурни проекти на министерството на транспорта и на регионалното развитие.

Зависи от народните представители дали до края на година бюджетът ще бъде приет от Народното събрание, каза Гуцанов в отговор на журналистически въпрос.

Утре бюджетите ще се гледат на Тристранния съвет, а после и на заседание на Министерския съвет.

Този следобед Надзорният съвет на НЗОК ще обсъди проектобюджета на Касата за следващата година.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.