• 21 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6699
  •  GBP / BGN 2.2327
  •  CHF / BGN 2.0990
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Свободата на България тръгва от Свищов

Свободата на България тръгва от Свищов

/КРОСС/ Свободата на България тръгва от Свищов. Десантът при града започва в нощта срещу 27 юни през 1877 година. Руският император научава за това осем часа преди самото събитие. Градът е избран неслучайно, тъй като се намира на най-южната точка на Дунав. Пътят до Балкана от там е най-кратък, а в района няма много съсредоточена турска войска.

Разделени на седем рейса, през интервал от два часа, руските войници преминават река Дунав край Свищов в края на юни. Александър Фок е първият офицер, който стъпва на българска земя и започва битката. Турците са изненадани, защото подценяват въпроса.

Пламен Шекеров, музеен уредник от Свищов: "Дори турския главнокомандващ е казал: "По-скоро по дланите ми косми ще поникнат, отколкото московците да през Свищов". За самата прогноза той си плаща".

Битката започва, но характерът и е променлив. Градът е освободен след жестоки схватки, в които освен българи, участват и притеклите се на помощ руски войни. Жертвите от страна на България и Русия са 812, потопени са 19 лодки и две оръдия. Жителите на Свищов разбират, че заедно с руските освободители пишат славната история на свободата на България.

Пламен Шекеров, музеен уредник от Свищов: "Със своята помощ от всякакъв характер са посрещнали руските войски и са почувствали първи свободата в България. Ако не беше това място „Паметниците", ако не беше Свищов, нямаше да има Шипка, нямаше да има Шейново, нямаше да има Плевен, нямаше да има и свободна България".

От Свищов започва изгрева на свободата за българския народ и залеза на Османската империя. В местността "Паметниците", откъдето започва всичко, днес има седем обелиска с височина до 4,5 метра, паметник, посветен на руския император Александър Втори Освободител и арка с височина от 7,5 метра.

Надя Ангелова, уредник в Исторически музей - Свищов: "Войниците спонтанно искат да се направят паметници на загиналите руски войници и офицери в бойните действия. И още през 1878 година руското правителство отпуска 165 хиляди рубли за изграждането на Паметниците".

Пламен Шекеров, музеен уредник от Свищов: "Свободата е знание - да знаеш в даден момент какво трябва да направиш, за да бъдеш свободен, а за да бъдеш свободен, ти трябва да имаш знания, знанието дава силата, която ние имаме сега. Човек трябва да живее достоен живот и да се бори за свободата си".

Надя Ангелова, уредник в Исторически музей - Свищов: "От Свищов пожелавам на всички честит празник, първо. Да са живи, здрави, да помнят подвигът и безсмъртието на руските войници, които са дали живота си за нашата свобода".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.