• 25 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1595
  •  GBP / BGN 0.8642
  •  CHF / BGN 0.9119
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

"Демократична България" предлага отпадането на синия талон и връща Uber

"Демократична България" предлага отпадането на синия талон и връща Uber

/КРОСС/ Дясното обединение "Демократична България" предлага отпадането на синия контролен талон, който всички шофьори притежават заедно с книжката си за управление на МПС. Това става през промени в Закона за движението по пътищата, които вече са внесени в деловодството на Народното събрание и може да бъдят видени на сайта на институцията.

Според ДБ синият талон е напълно излишен в контекста на централизиран регистър, достъпен в реално време от служителите на МВР.

"Контролният талон и процесът по неговото отнемане и връщане правят невъзможна електронизацията на процеса по заплащане на глоба при издаден акт, съответно влязло в сила наказателно постановление. В същото време процедурата създава сериозни неудобства на гражданите, особено когато талонът е отнет в друга част на страната от мястото по постоянен адрес на лицето", пишат в мотивите към предложението си от ДБ.

Според вносителя Христо Иванов използването на отнет талон като мотивация за плащане на глоба е "грешен подход за повишаване на събираемостта."

"На практика така се въвежда административно наказание за неплатена глоба по предишно наказателно постановление (заради липса на талон). Събираемостта на неплатени глоби пък не е в прамощията на МВР, а на Националната агенция по приходите", казва още Иванов.

С други промени в Закона за автомобилните превози пък се отваря вратата за законовото връщане на услугите на споделената икономика като Uber. Те към момента са забранени в България, но според промените на ДБ законът ще предвижда разграничаване на такситата, които всички познаваме и тези, които се поръчват през приложение или диспечерска система. Това на практика означава, че текстовете вече ще разпознават и такива платформи като възможни превозвачи.

Освен това проектът предвижда да се даде възможност за измерване на изминатото разстояние през GPS система, интегрирана със сървърите на НАП, а не само през вече известните таксиметрови апарати.
Uber спечели обжалване, ще работи в Лондон

ДБ планира и сериозно да намали административната тежест над таксиметровите шофьори като олекоти регистрационните режими и позволи на всички да не носят документи по издадените удостоверения, имайки предвид, че те могат да бъдат получени в реално време по електронен път.
Снимките от камерите - в криптографски вид

ДБ предлага и промени по отношение на начина, по който Пътната агенция съхванява снимките от камерите по пътищата. На първо място, казват от коалицията, те трябва да се съхраняват в криптографски трансформиран вид, за да имат по-добра защита. Предвижда се и да се ограничи периодът на съхраниението на регистрационните номера.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.

Анонимен

И това ако не е лобизъм и то за чуждестранни компании. Ето това ни очаква с Демократична България в Парламента. Ще гледат да смачкат по всякакъв начин българския бизнес и да отворят още по-широко вратите за чуждите компании. Били по-добри, по-евтини и т.н., ама всичките си печалби ще си ги изнасят навън да работят за чуждите държави.

25.04.2021 10:13:11

Спас

Аз предлагам ДБ да се отпаднат от политиката и да се върнат нормални хора на тяхно място

24.04.2021 17:03:20

Иван

Хората нямат пари за храна, тези от „Демократична България“ ще връщат Uber! Явно са получили някой лев от тях, за да лобират за техните интереси!

21.04.2021 11:53:35

Анонимен

Чакай ся, по-полека с предложенията че си и без туй най-отзаде на опашката!

20.04.2021 12:48:40

Мартин

Популистите на Иво Прокопиев от уж Демократична България започнаха с "революционните" предложения отпреди 10 години... това ли е проблема на България - синия талон? Така ли ще оправят държавата?

20.04.2021 11:06:39

Анонимен

премахнете и ненужноте стикери, които оскъпяват годишните технически прегледи ! в нормалните страни всичко е електронно по регистрационен номер !

19.04.2021 23:13:59

Росен

Веднага се почна обслужване на корпоративни интереси, срещу заплащане разбира се.

19.04.2021 18:21:25

Вяра

ПочнA се с предложенията...ДБ тва си могат, тва правят, предлагат ли, предлагат и това е. И после с предложенията им нищо не става.

19.04.2021 16:18:10

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.