• 09 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7625
  •  GBP / BGN 2.3196
  •  CHF / BGN 2.0829
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 15°C

Министър Тодоров инспектира остров „Св. св. Кирик и Юлита“ и проведе работна среща с кмета на Община Созопол и със зам.-кмета по култура

Министър Тодоров инспектира остров „Св. св. Кирик и Юлита“ и проведе работна среща с кмета на Община Созопол и със зам.-кмета по култура

/КРОСС/ Министърът на културата Найден Тодоров инспектира дейностите на остров „Св. св. Кирик и Юлита" заедно със зам.-кмета по култура на Община Созопол Тодор Дамянов.

Визитата на министър Тодоров вчера следобед бе във връзка с дейностите по развитието на остров „Св. св. Кирик и Юлита" като световен център за изкуствата и предстоящото домакинство на страната ни на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в България. Форумът ще се проведе от 6 до 16 юли през следващата година. Както вече стана ясно, министър Тодоров коментира по време на 46-ата сесия в Индия с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне факта, че искаме да се възползваме от това домакинство и да покажем на делегатите от цял свят културни ценности като Стария Созопол. „Това ще окаже огромна помощ в решаването на проблемите ни в областта на културното наследство", поясни министър Тодоров. През март миналата година министър Тодоров имаше среща с помощник-генералния директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и с началника на отдел „Европа" в Центъра за световно наследство Берта де Санкристобал, с които обсъдиха проекта за световен център за изкуствата на остров „Св. св. Кирик и Юлита" край Созопол. Още тогава Отоне подчерта, че можем да намерим международно съдействие, тъй като страната ни е била първа от държавите, ратифицирали приетата през 2001 г. от Генералната конференция на ЮНЕСКО Конвенция за опазване на подводното културно наследство. Страната ни представи и кандидатурата, с която дейността на българския Център за подводна археология да бъде утвърдена, развита и разширена до категория 2 на Център за подводно и световно наследство. Центърът ще изпълнява успешно задачата си на надежден партньор на ЮНЕСКО и ще се утвърди като водещ фактор за проучването, опазването и популяризирането на подводното и световно културно наследство в Черноморския регион.

По-късно същия ден министър Тодоров инспектира и археологическите разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол. Каменни постройки, античен кладенец, погребения, църква, оловни печати и други са сред находките, датирани засега в различни археологически пластове между 1 и 12 век. Ръководител на екипа на Археологическия музей в Созопол, извършващ проучването, е Димитър Недев. След като проучването завърши, резултатите от него трябва да се приемат от експертна комисия, назначена от министъра на културата.

След инспекцията на двата ключови културни обекта министър Найден Тодоров проведе среща в Община Созопол с кмета Тихомир Янакиев и със зам.-кмета по култура Тодор Дамянов. С тях обсъди възможностите за развитие на остров „Св. св. Кирик и Юлита" благодарение на партньорството с ЮНЕСКО. Министър Тодоров сподели, че по време на срещата си с помощник-генералния директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне през юли е обсъдил очакванията ни домакинството ни на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО да увеличи шансовете за получаване на финансова и техническа помощ от световната организация за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. Сред очакваните ползи е също повишеното внимание и инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика. Затова и е ключово партньорството между централната и местните власти, категоричен бе министър Тодоров.

По отношение на археологическите проучвания на мястото на бъдещата автогара в Созопол министър Тодоров поясни, че предстои приемателна комисия да огледа разкопките на място и да даде предписания за конкретните начини за тяхното укрепване и експониране. Кметът Янакиев сподели с министъра идеята си там да бъде изградена и специална зала, в която да бъдат изложени някои откритите артефакти.

При обиколката в Созопол заедно със зам.-кмета Дамянов министър Тодоров разгледа и произведението на известния скулптор Павел Койчев, част от творбите, които гостуват на града само в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония".

Министър Найден Тодоров получи от кмета на Община Созопол паметна плоча с изображението на първата аполонийска монета. Плочата е изработена в чест на отбелязването на обявяването на Стария град на Созопол и остров „Св. св. Кирик и Юлита" за археологически и архитектурен резерват.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.