• 30 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1644
  •  GBP / BGN 0.8672
  •  CHF / BGN 0.9111
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Национална стачка в Гърция: Протест срещу проблемите в жп транспорта

Национална стачка в Гърция: Протест срещу проблемите в жп транспорта

/КРОСС/ Национална 24-часова стачка в Гърция. Според полицията в демонстрациите в Атина са се включили 50 000 души. Към държавните служители се присъединиха и хиляди студенти.

Международният ден на жената в страната се превърна в протест срещу проблемите в железопътния транспорт, довели до тежката влакова катастрофа миналата седмица, при която загинаха 57 души.

Протест на държавните служители в Гърция. Часове наред беше блокиран общественият транспорт, аптеките не работеха, а болниците приемаха само спешни случаи. Затворени бяха държавните институции, университетите и пристанищата. Искането е да се потърси съдебна отговорност от виновните за тежката железопътна катастрофа.

Хиляди демонстранти изпълниха улиците на Атина, включително много студенти.

Вагелис Сомаракис, студент: "Ще бъдем тук, докато нещата не се променят".

Никомати Ватхи, студент: "Общественият транспорт е пълна каша".

Протестиращите запазиха минута мълчание в памет на жертвите.

"Не можем да простим трагедията, която се случи в нашата страна. Ще се борим виновникът да бъде открит", заяви Мерини Стефаниди, вицепрезидент на Федерацията на жените в Гърция.

На централната жп гара в Атина, откъдето влаковете тръгват от гръцката столица за Солун, както е и във фаталната нощ, със свещи са изписани думите: "Това не трябва да бъде забравено". До тях е поставена снимката на майка с дете.

София Патрианиди, служител в частния сектор: "Гневна съм, не на някого конкретно, на всички. Това никога не трябваше да се случва. Отговорността е на всички - от най-ниските до най-високите нива. Дори аз съм отговорна, че не съм реагирала, за да попреча да се случи".

Гръцкият министър на транспорта се извини за трагедията и увери, че правителството е поело своята отговорност и кабинетът няма намерение да влияе на разследването. По думите му, пътническият жп транспорт може да възобнови работа в края на март.

"Системата няма да бъде пусната отново до приключване на технологичното надграждане, но това ще стане само при условия на абсолютна безопасност", заяви Йоргос Герапетритис, министър на транспорта на Гърция.

Пътническият и товарният жп транспорт между Атина и Солун, който е един от най-натоварените маршрути в страната, беше прекъснат след смъртоносната катастрофа. Министърът съобщи, че се увеличава бюджетът за гръцките железници - още преди катастрофата в Темпи 185 милиона евро са били включени в гръцкия План за възстановяване за модернизация на инфраструктурата.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.